Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Koncert i bal sylwestrowy w Filharmonii Narodowej
Elegancka i zwiewna, sentymentalna ale też pełna splendoru i patosu, muzyka straussowskich walców, przy których bawiły się elity cesarskiego dworu i patrycjatu naddunajskiej stolicy do dziś zachwyca i cieszy. Sylwestrowy wieczór to doskonała okazja by posłuchać tej wdzięcznej muzyki w Filharmonii Narodowej i pożegnać mijający rok z jej znakomitą orkiestrą, jej Szefem i gronem szanownych gości!

Wiedeński walc ma długą tradycję i wcale nie zawsze był domeną wyższych sfer – wywodzi się z plebejskiego tańca zwanego po prostu niemieckim (Deutscher) i pokrewnego mu ländlera (który już samą nazwą wskazuje na wiejskie korzenie). Dopiero podczas Kongresu Wiedeńskiego w roku 1815 wkroczył na salony, czemu towarzyszyły silne kontrowersje, szybko jednak przezwyciężone. Zyskał artystyczną nobilitację w subtelnych stylizacjach romantyków (Chopin, Brahms) a wzorzec jego tanecznego wcielenia wykreowała rodzina Straussów. Ale Wiedeń to nie tylko walc – Straussowie i współcześni im twórcy pisali wiele muzyki służącej szampańskiej rozrywce: polki, marsze, galopy i in. Publiczność sylwestrowego wieczoru może być pewna, że jego program będzie obfitował w wiele bardzo atrakcyjnych niespodzianek, nie tylko na 3/4!

Po koncercie zapraszamy gości na bal sylwestrowy, który rozpoczniemy tradycyjnie – polonezem. Sala Balowa stanie się prawdziwie balową, a zagra w niej Salonowa Orkiestra Johanna Straussa pod batutą Piotra Skubisa. W repertuarze Zespołu znajdą się najpiękniejsze kompozycje rodziny Straussów, Kalmana, Abrahama, Lehara, Offenbacha, Stoltza, Zellera, Ziehrera oraz popularne melodie operetkowe, musicalowe, filmowej. W foyer Sali Kameralnej zagra Big Band, który zachęci do tańca przebojami muzyki rozrywkowej. Nie zabraknie również profesjonalnego DJ’a. Na naszych gości czekać będą szwedzkie stoły w sześciu salach, na których podawane będą dania ciepłe i zimne, przystawki, sałatki i desery. Częstować będziemy również rozmaitymi napojami, także alkoholowymi – serwowanymi przez profesjonalnych barmanów w ramach open‑ baru otwartego od północy do 4:00.

Filharmonia Narodowa, 31.12.2017 r.