Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wydarzenia


Nie mówię, że jestem święty…
 Michał Walczak i Rafał Rutkowski
Michał Walczak i Rafał Rutkowski
Nie jestem Ojcem Świętym. Jestem Ojcem polskim – wyznał przedpremierowo Rafał Rutkowski. Już 24 października na scenie Teatru Polonia zaprezentuje się w swoim kolejnym one-man show. Proponuje podróż do… wnętrza ojcostwa.
– Witam na promocji ojca polskiego! – zwraca się do przyszłych widzów aktor. A będzie to promocja, przyznać trzeba, oryginalna w treści. Tekst napisał Michał Walczak. Między innymi o ojcostwie świadomym i (do czasu!) nieuświadamianym. Będzie też o małżeńskim seksie prawda cała. Będzie wiele rad i porad.
– Wiem, że na widowni mogą być ojcowie z problemami. Znajomy terapeuta spytał mnie, czy nie mógłby przysłać do mnie kilku swoich pacjentów. Powiedziałem: Dawaj, Klaudiusz! Gwarantuję, że po moim show przekonają się do ojcowstwa ojcami będący i ojcami być mogący. Ci już „uojcowieni” i ci, którzy jeszcze się wahają.
Rutkowski i Walczak chcą zajrzeć „do wnętrza ojca polskiego”. By uświadomić współczesnym ojcom polskim, skąd mogą pojawiać się ich wątpliwości, zmęczenie, egzystencjalny spleen, frustracje. Aplikują też krótki rys historyczny polskiego ojcostwa. Dawno, dawno, dawno temu ojciec polski był wojownikiem, pił miód […], polował na tura, w czasach rycerskiej świetności bronił granic, mordował i gwałcił wrogie plemiona pogańskie […] w okresie szlachetczyzny ojciec polski znów pił miód, walczył […] w XVIII w. ojca polskiego rozbolała wątroba, więc ojciec polski uchawalił konstytucję 3 Maja […] pod zaborami ojciec polski nie poddaje się, pisze wiersze, a zachwycony swoimi wierszami wywołuje powstania, w których parokrotnie ginie. Ale potem ożywa, […] za komuny ojciec polski dostaje talon na malucha, a po latach, w wolnej Polsce, okazuje się agentem na tajnej liście […].
Biegnąc przez wieki (z ojcem polskim) zatrzymuje się Rutkowski na współczesności, by z sejmowej trybuny wyrazić zaniepokojenie: Wysoka Izbo! Gdy teraz patrzę na to, co wyrabia pokolenie synów polskich, jako Ojciec polski jestem zatroskany!
Giętkość Rutkowskiego warszatatu aktorskiego pozwala przypuszczać, że portret ojca polskiego objawi się widzom Polonii jako różnobarwna paleta wad i przywar, cech tak śmiesznych, jak heroicznych, rysów wysublimowanych i topornych. I choć ojciec polski jaki jest, każdy widzi, to w Polonii ujrzy to dogłębniej jeszcze. Słowem – ojcostwo polskie w całym swoim jestestwie.

notował: Krzysztof Rozner