Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje


Otwarcie Centrum Interpretacji Zabytku
Od 25 stycznia 2013 roku zainteresowani historią i architekturą Warszawy będą mogli odwiedzić nowe miejsce – Centrum Interpretacji Zabytku, będące częścią Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Na razie czynna będzie ekspozycja stała – Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta, w lutym rozpoczną się cykle wykładów o Warszawie.

Centrum Interpretacji Zabytku MHW powstało jako część projektu renowacji i adaptacji na cele kulturalne staromiejskich piwnic Warszawy. Projekt obejmował 5 lokalizacji na Starym Mieście: ul. Jezuicką 4, ul. Boleść 2, Rynek Starego Miasta 2, Rynek Starego Miasta 28 – 42 i właśnie ul. Brzozową 11/13, przy której znajduje się Centrum. Stanowi ono początek szlaku kulturalnego piwnic staromiejskich.

Inwestycja była możliwa dzięki współpracy z norweskim miastem Bergen i dofinansowaniu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W realizacji projektu brało udział kilka jednostek miejskich - Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków jako inicjator, beneficjent i zarządzający projektem, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta jako inwestor zastępczy. Wsparcia udzieliły Biuro Funduszy Europejskich i Biuro Rozwoju Miasta.

Scenariusz merytoryczny wystawy stałej przygotowały kuratorki Muzeum Historycznego m.st. Warszawy – Zuzanna Sieroszewska, Barbara Hensel – Moszczyńska i Elżbieta Kamińska. Ekspozycja przedstawia Stare Miasto jako zespół zabytkowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzający mogą zobaczyć fragment XIV-wiecznego muru staromiejskiego, dowiedzieć się o losach wybranych miejsc Starówki i jej mieszkańców w okresie II wojny światowej. Znacząca część wystawy została poświęcona czasom powojennej odbudowy. Wśród wielu fotografii znajduje się zaaranżowana z autentycznych obiektów pracownia architektoniczna z lat 50–60. XX w. Istotne miejsce zajmują sylwetki osób biorących udział w odbudowie. Byli to przede wszystkim architekci, a wśród nich Piotr Biegański, Jan Zachwatowicz, Stanisław Żaryn, pracownicy BOS oraz artyści plastycy.

Autorami projektu architektonicznego Centrum są Anna i Wojciech Kleinrok oraz Maciej Sokołowski (pracownia Archistudio), twórcami grafiki i animacji – Marek i Maciej Mikulscy. Wystawa jest kombinacją elementów tradycyjnych, statycznych (plansze, fotografie wielkoformatowe, plany i rysunki) oraz dynamicznych z wykorzystaniem technik multimedialnych (prezentacje multimedialne, przeglądarki zdjęć, animacje tematyczne).

Centrum ma być miejscem spotkań i wydarzeń związanych z historią i architekturą Warszawy. Od 18 lutego 2013 roku przy ul. Brzozowej 11/13 rozpoczną się poniedziałkowe cykle wykładów poświęconych historii Warszawy, czasom odbudowy, a także wybranym zagadnieniom z zakresu architektury. Wśród prowadzących będą między innymi: Katarzyna Wagner (wykłady o Warszawie nowożytnej), Michał Krasucki (cykl Mieszkania XX wieku).

W ofercie Centrum znajdują się także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o zniszczeniach wojennych, odbudowie oraz architektach odbudowujących Stare Miasto.

W sezonie zimowym do końca kwietnia Centrum będzie czynne: we wtorki w godz. 11 – 18, od środy do piątku w godz. 9 – 16, w soboty i niedziele – od 10 do 18. Przez pierwszy miesiąc zwiedzanie ekspozycji będzie bezpłatne.

materiały prasowe