Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Śpiewając Moniuszkę - wyszli zwycięsko ! Laureaci Konkursu już znani
 źródło fot: organizatorzy Konkursu
źródło fot: organizatorzy Konkursu
Sopran Olga Busuioc z Mołdawii i bas Anatoli Sivko z Białorusi zostali zwycięzcami tegorocznej, 8. edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki .
Do Konkursu zgłosiło się 330 wokalistek i wokalistów, ostatecznie w szranki stanęło 68 uczestników z 18 państw.

Odbywający się co trzy lata Konkurs Moniuszkowski jest przede wszystkim wielką szansą dla młodych artystów, którzy mają okazję zaprezentować w Warszawie swój talent przed jury składającym się z wybitnych przedstawicieli świata muzyki.

Powołany do życia w 1992 roku przez Marię Fołtyn, wielką śpiewaczkę, ale także znakomitego reżysera i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki. Konkurs od początku istnienia ma też nieocenione znaczenie dla zachowania i promocji na świecie nie tylko dziedzictwa Moniuszkowskiego, ale całej polskiej literatury wokalnej.

Dwadzieścia lat istnienia Konkursu zaowocowało wieloma znakomitymi głosami – w gronie jego laureatów i finalistów znaleźli się m.in.: Aleksandra Kurzak, Wioletta Chodowicz, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Marcin Bronikowski i Mariusz Kwiecień – Polacy oklaskiwani dziś na scenach operowych i koncertowych całego świata.

* * *

Sylwetki tegorocznych laureatów:

Olga Busuioc (sopran) - Mołdawia
Urodziła się w 1986. Absolwentka Państwowej Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Pięknych w Chisinau. Laureatka wielu konkursów, m.in. Operalia, Belvedere i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisco Vinasa. Występuje w produkcjach operowych i wiele koncertuje m.in. w Mołdawii, Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Giuseppina Bridelli (mezzosopran) - Włochy
Urodziła się w 1986. Ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium im. Giuseppe Nicoliniego w rodzinnej Piacenzy. Od 2008 studiuje w Scuola dell’Opera Italiana w Bolonii. Łączy ją stała współpraca z Teatro Comunale di Bologna. Finalistka m.in. konkursów: Belvedere (2008) i Neue Stimmen (2009).

Anna Patalong (sopran) - Wielka Brytania
Urodzona w 1984 roku. Absolwentka Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Brała udział w wielu produkcjach operowych, jak również w koncertach w prestiżowych salach Wielkiej Brytanii, z londyńskimi Wigmore Hall i Barbican włącznie. Brała udział w festiwalach we Włoszech i Tel Awiwie. Kontynuuje naukę pod kierunkiem Johna Evansa.

Anatoli Sivko (bas) - Białoruś
Urodzony 1987. Student 5 roku wydziału chóralno-wokalnego Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych, występuje w Białorusi i za granicą, m.in. z Opera Studio Nederland i na festiwalu Valerego Gergieva. W roku 2011 był uczestnikiem Projektu dla Młodych Śpiewaków podczas Salzburger Festspiele.

Pavel Piatrou (tenor) - Białoruś
Urodził się w 1991 w Brześciu. Student drugiego roku Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku. Od 2012 roku jest solistą Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Mińsku.

Alexei Botnarciuc (bas) - Mołdawia
Urodził się w 1986 roku. Kształcił się w Mołdawii i Wiedniu. Laureat m.in. Konkursu VoxArtis (2012). Od 2009 solista Mołdawskiej Opery Narodowej w Chisinau, gdzie wykonuje takie partie, jak: Leporello, Gremin oraz Król René w Jolancie Piotra Czajkowskiego.

Multimedia