Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje


Monodram „Anna Frank”, inaugurujący nowy teatralny projekt edukacyjny, już od marca na scenie Teatru Studio Buffo
 Monika Majewska jako Anna Frank; fot: Jan Waćkowski
Monika Majewska jako Anna Frank; fot: Jan Waćkowski
13 marca po raz pierwszy na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo będzie można zobaczyć niezwykły spektakl, stworzony na podstawie jednego z najważniejszych utworów literatury Holocaustu – „Dziennika” Anny Frank. Monodram pt. „Anna Frank” to niepowtarzalna lekcja historii w teatrze, która na długo pozostanie w pamięci każdego widza.

Sztuka jest adaptacją pamiętnika 13-letniej Żydówki, która lata 1942-1944 spędziła, ukrywając się przed nazistami okupującymi Holandię w niewielkiej oficynie w centrum Amsterdamu. Wpisy w dzienniku kończą się w momencie ujawnienia kryjówki rodziny Franków. Wszyscy trafiają do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen, w którym na początku 1945 r. piętnastoletnia Anna umiera na tyfus.

Dziennik Anny Frank to niezwykłe świadectwo wojny i Holocaustu ukazane oczami nastolatki. Anna opisuje udrękę życia w izolacji i ciągłym poczuciu zagrożenia, ale również rozterki zwyczajnej, nastoletniej dziewczyny. Wspomnienia w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty ukazują dziewczęce marzenia, pierwsze uniesienia i rozczarowania miłosne oraz zwykłe problemy dnia codziennego. Historia Anny Frank szczególnie mocno dociera do współczesnej młodzieży, której z perspektywy opowieści rówieśniczki łatwiej jest zrozumieć tragizm Holocaustu i II wojny światowej.

„Anna Frank” to teatralny projekt edukacyjny przygotowany głównie dla uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację „Dziennika” Anny Frank jako wyjątkowego utworu literatury Holocaustu. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Parlamentarnego Zespołu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych, zgodę Fundacji im. Anny Frank w Bazylei oraz oczekuje na przyznanie patronatu Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach projektu nauczyciele, którzy wraz ze swoim uczniami wybiorą się na spektakl, otrzymają również specjalnie opracowane scenariusze lekcji związane z tematyką Holocaustu, wykluczenia i tolerancji. Przygotowano dwa scenariusze lekcji odpowiednie do przeprowadzenia zajęć z wiedzy o kulturze, historii, lekcji języka polskiego, a także godziny wychowawczej.
Adaptację „Dziennika” przygotowała reżyserka spektaklu Julia Kotarska-Rekosz, w roli Anny Frank występuje Monika Majewska. Producenci sztuki – firma Tito Productions oraz Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz zapraszają grupy szkolne wraz z opiekunami na spektakle do Teatru Studio Buffo.

Cena biletu w pakiecie: 25 zł (opiekunowie grupy uczestniczą bezpłatnie)
Kasa Teatru Studio Buffo, tel. 22 625 47 09 lub 22 339 07 71
Terminy spektakli: 13 marca i 14 marca, godziny 9.00 oraz 12.00
Spektakl trwa ok. 60-70 minut (bez przerwy)

Multimedia