Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje

Instytut Pamięci Narodowej
instytucja badawcza

Trwa 13. edycja nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby prywatne do zgłaszania kandydatów do XIII edycji Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej". Nagroda przyznawana jest corocznie instytucjom, organizacjom społecznym i osobom prywatnym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN.

Laureatów wyłania Kapituła, na czele której stoi Prezes Instytutu. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma charakter ogólnopolski i w tym roku będzie przyznana po raz trzynasty.

Rok temu tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymał pośmiertnie Tomasz Merta, który był historykiem myśli politycznej, a w latach 2005-2010 wiceministrem kultury (zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.). Nagrodę w 2013 r. otrzymali także popularyzator historii i kultury Kresów Tadeusz Kukiz, żołnierz Armii Krajowej Zdzisław Rachtan "Halny" (zmarł pod koniec stycznia br.), Biblioteka Polska w Paryżu oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji "Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach", Stowarzyszenie "Archiwum Solidarności", Andrzej Krzysztof Kunert, Państwo Zofia i Zbigniew Romaszewscy (ten ostatni zmarł w lutym), Paweł Jasienica, Związek Polaków na Białorusi (kierowany przez Andżelikę Borys), rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał", Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko, Adam Borowski, Związek Sybiraków.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia wniosku o przyznanie nagrody i przesłanie go do dnia 14 marca na adres e-mail: kustosz@ipn.gov.pl

Spośród nadesłanych propozycji wyłonionych zostanie pięciu laureatów. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu na Zamku Królewskim w Warszawie.


Więcej informacji, w tym formularz wniosku na stronie IPN