Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wydarzenia


Instytucje


IV Festiwal Dni Teatru na Mokotowie
Otwarcie IV Festiwalu Dni Teatru na Mokotowie już 9 maja – w tym roku organizatorzy zapraszają na osiem dni pełnych kulturalnych uniesień. Gospodarzem i Dyrektorem Festiwalu, jak co roku, jest Sylwester Biraga, Dyrektor Teatr Druga Strefa, w którym dziać się będzie większość festiwalowych wydarzeń.

Tegoroczny program oszałamia różnorodnością form i stylistyk - każdy znajdzie w programie coś interesującego. Dewizą festiwalu od jego pierwszej odsłony cztery lata temu jest demokratyzacja teatru. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny (przy wcześniejszej rezerwacji miejsc).

Otwarciem festiwalu 9. maja będzie wernisaż wystawy malarstwa lubelskiego artysty Kuby Żeligowskiego. Po nim rozpoczyna się ośmiodniowy maraton teatralny. Będą spektakle na kanwie klasycznych tekstów największych pisarzy literatury powszechnej („Nocleg w Apeninach” na podstawie Aleksadra Fredry i „Morfina 0,05”, czyli sceniczne przedstawienie opowiadania Michaiła Bułhakova, oba produkcji Teatru Druga Strefa), lecz nie zabraknie też miejsca dla futurystycznego, eksperymentalnego projektu VideoTeatru Poza – „Żyd Wieczny Tułacz” – czy politycznego spektaklu- laboratorium według „Pragmatystów” Witkacego krakowskiego Teatru Odwróconego pod przewrotnym tytułem „WHO? YOU?”. Zaprezentowany będzie również głośny i kontrowersyjny „Projekt Lutosławski” jednego z najbardziej utalentowanych tancerzy polskich, Mikołaja Mikołajczyka. Młodzi twórcy z Teatru Baza przygotowują dla widzów premierę spektaklu „Ten, który się waha” w oparci o utwór najświetniejszego izraelskiego dramatopisarza dwudziestego wieku, Hanocha Levina. Pojawią się także tytuły mocniej rozrywkowe – monodram „Patryk K.” Krzysztofa Grabowskiego zrodzony z twórczości Jerzego Pilcha w konwencji coraz popularniejszej formuły stan-up comedy czy recital Artura Gotza „Mężczyzna prawie idealny”, który postara się zgłębić temat kondycji psychicznej mężczyzn dwudziestego pierwszego wieku. Wisienką na festiwalowym torcie będzie „Głośniej!” Teatru Malabar Hotel, czyli nietuzinkowy teatr materii ożywionej dla dorosłych. Ale i dla najmłodszych teatromanów mamy coś w zanadrzu – tytułowy „Śmietnik” wraz z artystami ulicznego Teatru Akt współtworzyć będą sami widzowie zdarzenia, a na wspólne zabawy teatralno-cukiernicze liczyć można w trakcie „Wielkiego Ciasta” Teatru Gdynia Główna.

Od początku istnienia festiwalu niezwykle cenną jest dla organizatora idea lokalności, zorganizowano także spacer śladami kultury Starego Mokotowa, który poprowadzi charyzmatyczny przewodnik z Portalu Warszawskiego, Daniel Echaust.

Kalendarium wydarzeń festiwalowych>>