Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje

Komuna Warszawa
instytucja edukacyjna, centrum kultury, organizator wydarzeń

Spektakl Komuny Warszawa na festiwalu festiwalu sztuk performatywnych underground zero w Nowym Jorku
 Paraides now fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska
Paraides now fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska
W ramach tegorocznej edycji festiwalu sztuk performatywnych underground zero w dniach 17–19 lipca 2014 zaprezentowany zostanie spektakl KOMUNY// WARSZAWA, zatytułowany PARADISE NOW? RE//MIX LIVING THEATRE. Jest to pierwszy nowojorski występ alternatywnej grupy teatralnej nagradzanej w Polsce i na festiwalach teatralnych w całej Europie.

Polska premiera spektaklu Paradise Now? RE// MIX Living Theatre, wyreżyserowanego i wykonywanego przez członków Komuny// Warszawa, miała miejsce 3 listopada 2013 r. w Warszawie. Produkcja ta, powstała w ramach nowatorskiego cyklu RE// MIX, prezentującego współczesne krytyczne reinterpretacje dzieł najważniejszych twórców teatralnych XX wieku, odwołuje się do legendarnego przedstawienia z 1968 roku Paradise Now! nowojorskiej grupy The Living Theatre. Pokaz w ramach tegorocznego festiwalu jest pierwszym poza granicami Polski i zbiega się w czasie z rezydencją artystyczną członków The Living Theatre w Clemente Soto Vélez Cultural Center oraz premierą ich najnowszego spektaklu No Place to Hide w ramach tegorocznej edycji underground zero.

Grupa The Living Theatre, założona w 1947 przez aktorkę Judith Malina i poetę, malarza i performera Juliana Becka, słynęła z radykalnej bezkompromisowości artystycznej i politycznej, odważnego eksponowania cielesności oraz kolektywnych metod pracy, w znacznym stopniu angażującej także publiczność. Paradise Now! – najbardziej znana produkcja The Living Theatre – należy do najważniejszych spektakli w historii teatru eksperymentalnego lat 60. Czterdzieści pięć lat później Komuna// Warszawa w swojej reinterpretacji/remiksie Paradise Now! stara się odpowiedzieć na pytanie, co zmieniło się w polityce i sztukach performatywnych od czasu, gdy awiniońska premiera tego przedstawienia wywołała zamieszki uliczne. Czy definicja prawdy w dziele sztuki oraz relacja między wykonawcą i publicznością uległy zmianie? Czy sztuka, która z założenia ma aktywnie angażować widzów, ma rację bytu? Czy da się za jej pomocą zmieniać świat? Co to jest „Raj”, o którym była mowa w legendarnym spektaklu, i jak się tam dostać?

Pokaz Paradise Now? RE// MIX Living Theatre będzie niezwykle ważnym wydarzeniem, kończącym cykl przygotowań rozpoczęty wyjazdem badawczym i spotkaniami z aktorami The Living Theatre w Nowym Jorku. Jesienią 2013 roku członkowie K// W odwiedzili Judith Malina w domu opieki, gdzie znalazła się po odebraniu The Living Theater wieloletniej siedziby przy nowojorskiej Clinton Street.

źródło: materiały prasowe