Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2015 - Grand Prix – „Zakłady. Ursus 2014”
Autorzy projektu:
Jaśmina Wójcik, Izabela Jasińska, Pat Kulka, Igor Stokfiszewski/ Stowarzyszenie im. Staniślawa Brzozowskiego / Ursus

Termin realizacji: 1-15.006 2014

Miejsce realizacji:
Elektrociepłownia zakładowa (Energetyka Ursus) teren fabryki traktorów; plac Defilad

Adresaci:
Mieszkańcy Ursusa

Liczba uczestników:
2000

Finansowanie:
m.st Warszawa

Realizatorzy:
Jaśmina Wójcik, Izabela Jasińska, Pat Kulka, Igor Stokfiszewski

Pierwszy krok, czyli od czego się zaczęło
„Zakłady. Ursus 2014” były kontynuacją działań realizowanych w dzielnicy Ursus ze szczególnym uwzględnieniem terenów byłych Zakładów Mechanicznych podejmowanych przez artystkę i pedagożkę warszawskiej ASP Jaśminę Wójcik, we współpracy z mieszkańcami i lokalnymi ośrodkami społeczno-kulturalnymi pod auspicjami Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.
W roku 2013 zrealizowaliśmy „Spacer Akustyczny” po byłych terenach ZM Ursus. J. Wójcik przeprowadziła uczestników spaceru przez tereny fabryki, towarzyszyły im zarejestrowane wywiady z niegdyś tam pracującymi robotnikami (były one puszczane z przenośnych głośników). Spacer cieszył się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności oraz innych warszawiaków i stał się inspiracją do podjęcia kolejnych działań związanych z historią i teraźniejszością Ursusa.
W czerwcu 2014 r. na terenach byłej fabryki odbyły się duże działania w ramach projektu „Zakłady. Ursus 2014”, zrealizowanego przez Jaśminę Wójcik, Igora Stokfiszewskiego i Izabelę Jasińską z udziałem lokalnej społeczności oraz twórców takich jak Paweł Althamer i Władimir Kuzniecow. Podczas trzydniowego programu odbyły się m.in. Parada Traktorów, Kongres Rysowników, koncert Orkiestry Dętej Ziemi Mazowieckiej (dawnej orkiestry zakładowej). Działania realizowane były na terenie Energetyki Ursus (fabrycznej elektrociepłowni), a przygotowane zostały razem z Urzędem Dzielnicy. Celem projektu było zaproszenie mieszkańców Ursusa i innych warszawiaków na tereny zakładowe, ich integracja wokół historii dzielnicy oraz tematu przyszłości obszaru pofabrycznego i całego Ursusa. Jednym z artystycznych efektów przedsięwzięcia był film dokumentalny autorstwa Jaśminy Wójcik pt. „Ursus znaczy niedźwiedź”, który miał swoje prezentacje w wielu ośrodkach w Polsce i za granicą.
Film można obejrzeć pod tym adresem: www.youtu.be/nOviKk8aoyo.

Nasza działalność w Ursusie ma charakter długofalowy, a jej celem jest zaproszenie mieszkańców dzielnicy i innych warszawiaków do odwiedzenia dawnych terenów Zakładów Mechanicznych, zintegrowanie ludzi wokół historii dzielnicy oraz wspólne podejmowanie tematu przyszłości obszaru pofabrycznego i całego Ursusa.

Cele:
Budowanie tożsamości dzielnicy wokół Zakładów Przemysłu Ciągnikowego, które miały charakter miastotwórczy, w których pracowała większość mieszkańców dzielnicy. Teraz fabryka nie istnieje, jej tereny zostały rozsprzedane, a byli pracownicy zwolnieni.

Rezultaty:
Rezultatem projektu było nasze zaangażowanie w obronę Kolekcji Fabryki Ursus, która była prezentowana od stycznia do maja 2015 r. Prezentacje filmu dokumentalnego „Ursus znaczy niedźwiedź” (będącego swoistą dokumentacją projektu) służyły popularyzacji historii fabryki Ursusa oraz stały się okazją do apelu o upamiętnienie przemysłowych dziejów Ursusa. Będzie to się to możliwe m.in. poprzez stałe udostępnienie publiczności zbiorów Muzeum Historii Ursusa, na które składa się kolekcja maszyn i pamiątek zakładowych sięgających początków XX w. W Muzeum znajdują się m.in. pierwszy polski ciągnik rolniczy z 1922 r., motocykl Sokół 1000 z 1936 r., kolejne modele „ursusów” z okresu powojennego, księgi pamiątkowe, sztandary zakładowe oraz modele silników sięgające lat dwudziestych ub. wieku.
Rok 2015 zaowocował – będącym właśnie w realizacji – projektem „Spacer w czasie”. Wykorzystuje on specjalnie opracowaną aplikację augmented reality (rzeczywistość wzbogacona). Aplikacja jest przeznaczona na urządzenia mobilne, na których - podczas zwiedzania terenów pofabrycznych – prezentowane są archiwalne materiały dot. ZM Ursus. „Spacer w czasie” ukazuje wspomnienia byłych pracowników i pracownic zakładów z wykorzystaniem nowych technologii i adresowany jest przede wszystkim do młodszego pokolenia odbiorców kultury, zachęcając ich do włączenia się w edukację historyczną i kulturalną poprzez narzędzia artystyczne.

Oryginalność koncepcji
Jesteśmy pierwszą biblioteką w Warszawie, która założyła społeczne archiwum cyfrowe oraz zajęła się promocją dziedzictwa historycznego dzielnicy. Na stronie www Wolskich Regionaliów udostępniamy zdigitalizowane materiały pozyskane od naszych Czytelników: fotografie, pamiętniki, pocztówki lub publikacje o treści związanej z historią – zarówno tą daleką, jak i całkiem bliską historią naszej dzielnicy. Prowadzimy katalog on-line Bibliografii Regionalnej Woli. W naszej Bibliografii opisujemy wszelkie dostępne w wolskich bibliotekach materiały dotyczące dzielnicy - książki, mapy, plany, dokumenty elektroniczne oraz artykuły z prasy lokalnej i ogólnopolskiej. W nasze ślady poszła wkrótce Biblioteka Publiczna na Ochocie, co przyjęliśmy jako wyraz uznania dla naszych działań. Jako jedyni dotychczas zachęciliśmy do współpracy wolskie szkoły, zdigitalizowaliśmy i udostępniliśmy w archiwum cyfrowym ich kroniki – wyjątkowe i zupełnie pomijane przez historyków źródło do dziejów oświaty w naszej dzielnicy. Materiały pozyskiwane przez nas w ramach projektu są unikalne i nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, pochodzą bowiem ze źródeł prywatnych.

Umiejętności uczestników
Absolutnie nowatorska i oryginalna koncepcja

Co było najtrudniejsze?
Najtrudniejsze było zorganizowanie Parady Traktorów Ursus (21 maszyn), która przejechała spod Pałacu Kultury na tereny dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Wiatru, deszczu, ciężkich warunków atmosferycznych w czerwcu.

Co sprawiło nam największą radość?
Największą radość było przybycie takiej dużej ilości mieszkańców.

Multimedia