Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wydarzenia


"Beethoven i nowe drogi" - jubileuszowy 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
 .
.
"Beethoven i nowe drogi" to przewodnia myśl Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który od 12 do 25 marca przykuje uwagę melomanów. Czekają ich jubileuszowe niespodzianki. Na początek będzie IX Symfonia w FN.

Pojawią się znakomite orkiestry: Tonhalle z Zurychu (po raz pierwszy w Polsce), NDR Sinfonieorchester Hamburg. Będzie też nowopowstała Santander Orchestra, którą poprowadzi Jerzy Maksymiuk. Tego samego wieczoru wystąpi Szymon Nehring. Zagrają cenione kwartety smyczkowe (Emerson String Quartet, Shanghai Quartet czy Szymanowski Quartet). W Fabryce Trzciny koncert z musicalowymi przebojami Leonarda Bernsteina i George'a Gershwina.

Na finał Festiwalu zaplanowano "Pasję według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego (w 50. rocznicę prawykonania w Filharmonii Narodowej). Międzynarodową grupę solistów i zespołów poprowadzi sam kompozytor.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, odkąd zagościł w kalendarzu melomanów (w 1997 r.), pozostał stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Doceniony i przyjęty (w 2001 r.) do Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali w Gent w Belgii. Program każdego festiwalu – odbywającego się od 2004 r. w Warszawie (pierwsze siedem lat w Krakowie) – ciekawie i różnorodnie pokazuje zdobycze muzyki europejskiej. Za każdym razem słuchacze postrzegają Beethovena de novo. Rokroczne festiwalowe spotkania ujmują i demonstrują dzieła kompozytora z różnych muzycznych perspektyw. Pozwalają dostrzec, skąd czerpał inspiracje, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w sztuce współczesnej oraz we współczesnym świecie.

Kolejne edycje festiwalu to starannie przemyślany temat przewodni skupiający wszystkie elementy wydarzenia (koncerty, wystawy). Wyznacznikiem niezwykle ekskluzywnego, a zarazem popularnego muzycznego święta są nazwiska wybitnych wykonawców, renomowane zespoły i orkiestry, a także pięknie wydawane książki programowe (w języku polskim i angielskim) z informacjami repertuarowymi, biogramami artystów oraz esejami o prezentowanych utworach.

więcej: www.beethoven.org.pl