Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - II Nagroda – instytucje animacji kultury
Musical Miss Saigon

Antoniusz Dietzius, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego, Śródmieście

Pierwszy krok:
Wszystko zaczęło się od pomysłu, idei i wizji reżysera Antoniusza Dietziusa. Następnym krokiem było zdobycie licencji na wystawienie spektaklu. Udało się przekonać agencję MTI New York do przyznania licencji na wystawienie pierwszej polskiej wersji Miss Saigon School Edition. Potem zaczął się czas ciężkiej pracy, długie próby, wykonywanie scenografii i samodzielne przygotowanie kostiumów.

Opis:
W październiku 2014 r. zdobyliśmy licencję. Do stycznia trwały warsztaty aktorskie, choreograficzne i wokalne. Od lutego rozpoczęliśmy przygotowania do spektaklu, a następnie prace nas scenografią i szycie kostiumów. W maju rozpoczęliśmy poszukiwania partnerów i akcję promocyjną. W czerwcu zrealizowaliśmy spektakle. Jeszcze w grudniu 2015 r. spektakl był dwukrotnie prezentowany w Teatrze Studio. W styczniu 2016 miał miejsce koncert pt. Miss Saigon Concert w ramach XXIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rezultaty projektu:
Wystawienie spektakli na profesjonalnej scenie teatralnej. Uczestnicy oprócz umiejętności artystycznych, nabyli wiedzę techniczną niezbędną do przygotowania strojów i scenografii oraz organizacji wydarzeń. Nauczyli się także współpracy w grupie i odpowiedzialności.

Oryginalność koncepcji:
Był to pierwszy w Polsce spektakl na licencji school edition, co stanowi swoiste novum na młodzieżowej scenie musicalowej w naszej części Europy. Reżyser pracował w międzynarodowy środowisku, nie ograniczał się tylko do rodzimych aktorów-amatorów. Pomimo małych nakładów finansowych, udało się zorganizować bogatą dekorację sceniczną, a nawet helikopter, który składany był w noc poprzedzającą premierę, przez samego reżysera i aktorów.

Co było najtrudniejsze?
Najtrudniejsza była świadomość, że zespół aktorów-amatorów ma wystąpić na profesjonalnej scenie teatralnej. Zawodowi aktorzy przygotowując się do roli poświęcają się głównie temu zajęciu. Nasi młodzi aktorzy nie mogli wykorzystywać całego swojego czasu na przygotowanie do spektaklu, mieli szkołę, dodatkową pracę, obowiązki domowe.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Byliśmy pozytywnie zaskoczeni bardzo dobrym przyjęciem musicalu Miss Saigon School Edition przez krytykę i publiczność. Zespół nie spodziewał się stworzenia tak silnej i zżytej grupy projektowej, co zaowocowało wspólnymi pomysłami po zakończeniu spektakli i chęcią do realizacji nowych zadań.

Największa radość:
Największą radością była możliwość zagrania na profesjonalnej scenie teatralnej przed liczną publicznością. Radowała również sposobność do stworzenia projektu przez ludzi z różnych środowisk, pracy twórczej i rozwój umiejętności z zakresu edukacji artystycznej pod okiem świetnych fachowców. Satysfakcjonujące było także pokazania innym, że poprzez ciężką pracę można osiągnąć „profesjonalny” poziom.

Termin realizacji:
październik 2014 r. – marzec 2016 r.

Miejsce:
Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysław Broniewskiego w Warszawie, Teatr Studio

Adresaci:
młodzież

Realizatorzy:
Antoniusz Dietzius - aktor i reżyser, opiekun Śródmiejskiego Teatru Muzycznego,
Izabela Tomaszewska – kierownik wokalny, dyrygent,
Anna Gwarek – choreograf.

Partnerzy:
Dzielnica Śródmieście, Teatr Studio, Drukarnia Studiouh

Liczba uczestników:
bezpośrednich – 50
pośrednich – 2500

Finansowanie:
Biuro Edukacji m.st. Warszawy, środki własne

warszawa.tvp.pl/22850260/29112015

Multimedia