Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - Grand Prix
Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty

Jolanta Błażejczyk, Michał Komuda, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wola

Pierwszy krok:
Pomysł gry „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” powstał w 2011 roku w trakcie rozmowy Jolanty Błażejczyk i Michała Komudy. Jej inicjatorzy postanowili rozpocząć międzymuzealną akcję, która pokazałaby rodzicom z dziećmi, że współczesne muzea nie mają już nic wspólnego z „muzealnymi kapciami” i mogą stanowić scenerię do pasjonującej wakacyjnej przygody. Ważnym elementem tej inicjatywy było stworzenie oferty na lato dla rodzin, których nie stać na wyjazd poza miasto. Do tej nowatorskiej pierwszej akcji przyłączyły się Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Polski, Muzeum Niepodległości, Muzeum Wojska Polskiego oraz Zamek Królewski w Warszawie. Po odniesionym sukcesie projekt zyskiwał w kolejnych latach nowych współorganizatorów, a także naśladowców.

Opis:
V międzymuzealna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” została zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jej celem było przybliżenie w atrakcyjny sposób dziejów Warszawy oraz promowanie rodzinnego spędzania wolnego czasu w instytucjach kultury. Wątkiem przewodnim były pomysłowość i przedsiębiorczość mieszkańców Warszawy. Gra została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta m. st. Warszawy. Na potrzeby projektu została udostępniona strona www.razdwatrzywarszawiak.pl, na której zamieszczono darmowe karty zadań oraz informacje dotyczące zasad zabawy. Po rejestracji i wydrukowaniu kart z zadaniami, gracze udawali się do zaangażowanych w projekt instytucji i rozwiązywali przygotowane łamigłówki. W 2015 roku w projekcie wzięły udział aż 22 instytucje, m. In.: Fundacja Kronenberga, Dom Spotkań z Historią, Korczakianum, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Ziemi PAN, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Przystanek Historia, Zamek Królewski w Warszawie. Na galę finałową w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego przybyło blisko 1000 laureatów. Aż 487 dzieci z powodzeniem wykonało zadania w przynajmniej 8 instytucjach.
Gra została nagrodzona Złotym Słonecznikiem 2015.

Rezultaty projektu:
Rodzinny charakter projektu prowadził do zacieśnia relacji miedzy dziećmi i rodzicami lub wnukami i dziadkami, którzy wspólnie zmierzyli się z przygotowanymi przez współorganizatorów łamigłówkami. Konieczność wykonania zadań w muzeach lub na terenie miasta udowodniła uczestnikom gry, że istnieje realna i co najważniejsze ciekawa alternatywa dla ciągłego oglądania telewizji lub grania na komputerze. Od rodziców, których rodziny wzięły udział w zabawie wiemy, że dzięki tej akcji dzieci zaczęły dużo chętniej odwiedzać muzea.
Dzięki bardzo dużemu sukcesowi gry udało się przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców historię Warszawy oraz losy związanych z nią wybitnych osobistości. Uczestnicy akcji zdobyli umiejętność wyszukiwania w przestrzeni muzealnej i miejskiej odpowiedzi na zadane im pytania.

Oryginalność koncepcji:
W 2011 roku, kiedy rozpoczynaliśmy projekt, nie istniały w Polsce tego typu międzymuzealne działania, które byłyby skierowane do rodzin z dziećmi. W 2015 r. gra „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty” była największą, najdłużej realizowaną i najlepiej znaną tematyczną, edukacyjną akcją wakacyjną instytucji kultury w kraju. Jej niewątpliwym fenomenem było wspólne zaangażowanie ponad 20 różnych muzeów na okres ponad dwóch miesięcy. Ważnym elementem wyróżniającym tą grę było wypracowanie składkowego systemu finansowania całego przedsięwzięcia. Projekt udowodnił, że razem możemy więcej.

Co było najtrudniejsze?
Najtrudniejszymi elementami projektu było skoordynowanie działań ponad dwudziestu, często bardzo różnych od siebie instytucji. Dużym wyzwaniem było znalezienie fundatorów oraz sponsorów atrakcyjnych nagród dla aż 487 dzieci. Z tym ostatnim aspektem związana była również konieczność przygotowania gali finałowej, w której wzięło udział blisko 1000 osób.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Dużym i jednocześnie satysfakcjonującym zaskoczeniem był fakt, iż pomimo trwania projektu od 5 lat nieustannie rośnie grono jego współorganizatorów i dzieci, które zostają laureatami. Organizatorzy projektu nie spodziewali się również, że pomimo konieczności odwiedzenia przez graczy tylko 8 wybranych, współtworzących grę placówek, aż 74 rodziny wykonały zadania we wszystkich 22 placówkach.

Największa radość:
Największym powodem do satysfakcji jest radość setek dzieci, które w 2015 roku wzięły w niej udział, a także ponawiane ze strony graczy pytania o kontynuację projektu. Na pewno powodem do dumy jest również fakt, że od 2011 roku z akcji skorzystało łącznie ponad 10 tysięcy osób, a gale finałowe były organizowane m.in. na Stadionie Narodowym, w Filharmonii Narodowej oraz w Teatrze Wielkim.

Termin:
20 czerwca – 6 września 2015 r.

Miejsce:
Warszawa

Adresaci:
dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, rodziny z dziećmi

Realizatorzy:
Jolanta Błażejczyk – edukatorka muzealna, nauczycielka,
Michał Komuda – edukator

Partnerzy:
Fundacja Kronenberga, Dom Spotkań z Historią, Korczakianum, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Ziemi PAN, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Przystanek Historia, Zamek Królewski w Warszawie.

Liczba uczestników:
bezpośrednich – 3000
pośrednich – 3000

Finansowanie:
wspólne środki współorganizatorów

www.youtube.com/watch?v=QuzcRGLw8pQ
www.razdwatrzywarszawiak.pl

Multimedia