Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - Wyróżnienie – szkoły ponadgimnazjalne
Śladami Wagnera

Marcin Grochowski, Telewizja Szkolna IgnaśTV działająca w Zespole Szkół nr 51 im. Ignacego Domeyki, Bielany

Pierwszy krok:
Idea projektu filmowego opowiadającego historię Władysława Wagnera rozpoczęła się, gdy w kilka osób z naszej telewizji szkolnej pojechaliśmy do Gdyni. Pracowaliśmy przy remoncie jachtu Zjawa IV - kontynuatorki trzech Zjaw, na których Wagner opłynął świat. W miarę poznawania historii postaci Władysława Wagnera, budziła się w nas potrzeba podjęcia się działań, które będą miały na celu przywrócenie do świadomości Polaków historii życia i dokonań tego wielkiego rodaka. Chcieliśmy dotrzeć przede wszystkim do młodzieży, która często pozbawiona jest wzorców godnych naśladowania. Wybraliśmy filmową formułę naszego projektu, tak by zainteresować naszą podstawową grupę adresatów, ale także by filmem połączyć wiele pokoleń i ludzi z różnych stron świata.

Opis:
Projekt „Śladami Wagnera” to krótkometrażowy dokument opowiadający historię Władysława Wagnera od momentu przeprowadzki do Gdyni w latach trzydziestych ubiegłego wieku, aż po dzisiejsze postrzeganie Jego osoby. Zdjęcia realizowane były na Karaibach, korzystaliśmy też z materiałów archiwalnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Mogliśmy porozmawiać z niezwykłymi ludźmi związanymi z kapitanem Władkiem.
Ekipa IgnaśTV przemierzyła wiele tysięcy kilometrów realizując zdjęcia do filmu. Część zdjęć realizowana była z pokładu jachtu - oldtimera - Zjawy IV, kontynuatorki trzech Zjaw Wagnera, na których opłynął świat. W czasie wyprawy odwiedziliśmy Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Portoryko, Jamajkę i Dominikanę. Zdjęcia do filmu realizowane były także w Gdyni, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w Warszawie.

Rezultaty projektu:
Projekt odbywał się na wielu płaszczyznach. Od planowania, zarządzania i marketingu, po napisanie scenariusza, realizację zdjęć do filmu, nagrań lektorskich i montaż filmu. Dzięki tak szerokiemu spektrum działań, członkowie zespołu mogli poznać nowe lub ulepszyć dotychczasowe metody pracy oraz sposoby realizacji swoich zadań. Efektem kilkunastu miesięcy pracy jest nie sam film, ale umiejętności, z których dumny byłby sam Władysław Wagner. Nauczyliśmy się pracy zespołowej, promowania kraju, z którego się pochodzi w nawet najkrótszych rozmowach ze spotkanymi ludźmi, wytrwałości w dążeniu do celu do ostatniej chwili, nawet gdy nic nie idzie zgodnie z planem. Poznaliśmy smak łączenia wielu narodowości i języków we wspólnym działaniu i brania odpowiedzialności za własne słowa i czyny. Dzięki temu projektowi każdy, kto zagłębi się w postać Władysława Wagnera, będzie mógł odnaleźć interesującą i inspirującą historię. To jest nasz sukces.

Oryginalność koncepcji:
Telewizja Szkolna IgnaśTV udała się aż na Karaiby, aby z pokładu jachtu Zjawa IV, w ramach OdySEA Władka Wagnera, zrealizować materiały fotograficzne i wideo na temat wielkiego, zapomnianego żeglarza, który jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską – Władysława Wagnera. Dzięki przebywaniu na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie żył i pracował Władysław Wagner, mogliśmy poznać jego zasługi. Udokumentowaliśmy wpływ Wagnera na rozwój wysp, co zaobserwować można nawet po upływie ponad 50 lat.

Co było najtrudniejsze?
Najtrudniejszym zadaniem, które przed nami stanęło był etap rozpoczęcia prac nad projektem, gdyż żaden z naszych rozmówców nie posiadał nawet najmniejszej wiedzy o Władysławie Wagnerze. Poszukiwania informacji zawiodły nas aż do pana Zbigniewa Turkiewicza z kanadyjskiej Polonii, który jest pasjonatem i skarbnicą wiedzy o Władysławie Wagnerze.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Największe zaskoczenie przy realizacji tego projektu pojawiło się w dwóch momentach: na początku i pod koniec. Gdy zaczynaliśmy projekt, każdy patrzył na nas z niedowierzaniem, wątpiąc w sensowność jego realizacji. Nikt nie widział w tym celu. Po roku naszej wytężonej pracy, kiedy pojawił się zwiastun, wiele środowisk zainteresowało się naszym pomysłem.

Największa radość:
Pracując wiele miesięcy nad projektem, nie raz mieliśmy momenty zwątpienia, jednak niezwykle budująca dla nas była świadomość, że robimy coś niesamowitego i wielkiego, tworząc pierwszy film o Władysławie Wagnerze. Każda pomoc w realizacji, w poszukiwaniach materiałów historycznych, była dla nas niezwykle motywująca do dalszej, jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Termin:
1 kwietnia – 15 czerwca 2016 r.

Miejsce:
Warszawa, Gdynia, Gdańsk, Wyspy Karaibskie

Adresaci:
dzieci, dorośli, seniorzy

Realizatorzy:
uczniowie CXXII LO im. Domeyki: Monika Kuchnio, Gabriela Lemańczyk, Wiktoria Dąbrowska, Marcin Grochowski, Łukasz Zembalski oraz Jan Kożuszek.

Partnerzy:
Biblioteka Publiczna na Bielanach
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Liczba uczestników:
bezpośrednich – 400
pośrednich – 17000

Finansowanie:
sponsor - GRUPA LOTOS S.A. oraz wkład własny

www.youtube.com/watch?v=MUB2YRlEOzI
sladamiwagnera.pl

Multimedia