Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - I Nagroda – organizacje pozarządowe
Pudło w grochy albo gąbka na biegunach

Edyta Ołdak, Karolina Dyrda, Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie

Pierwszy krok:
Projekt narodził się z mojego zachwytu nad plastycznymi formami uniwersalnych pomocy dydaktycznych. Sama jestem rodzicem dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i takie pomoce codziennie wykonywałam. Były to ciekawe formy plastyczne, a ich uniwersalność pozwalała na równoległą zabawę ze starszą, zdrową córką. Czasami takie pomoce przybierały abstrakcyjne formy, niekiedy były obiektami na pograniczu rzeźby i sztuki użytkowej. Do współpracy zaprosiłam Karolinę Dyrdę – specjalistkę, terapeutkę. Od razu wiedziałyśmy, że chcemy pokazać prace różnych rodziców w galerii, jednocześnie zapraszając profesjonalnych twórców do opracowania nowych zabawek, inspirowanych rodzicielskimi pomysłami. Po spotkaniach z rodzicami wiedziałam, że obcuję z niewykorzystanym potencjałem edukacyjnym.

Opis:
Inicjatywa ujawniła potencjał rodziców przy tworzeniu uniwersalnych zabawek edukacyjnych. Projekt jest nobilitacją ich codziennej pracy i ukazuje ich w roli ekspertów. Podczas trwania projektu rodzice razem z architektem przeprowadzili cykl warsztatów dla dzieci ze szkół podstawowych, których celem było uwrażliwienie uczestników na problemy ich rówieśników z niepełnosprawnościami. Rezultatem były pomoce dydaktyczne przekazane ośrodkom terapeutycznym. Przeniesienie codziennej pracy rodziców do przestrzeni galerii było nie tylko zamysłem kuratorskim, ale również wydarzeniem społecznym. Na projekt składały się warsztaty, specjalnie zaprojektowane i wykonane pomoce uniwersalne oraz wystawa. Cykl trzech warsztatów z budowania pomocy dydaktycznych. Uczestnicy nie tylko wykonali pomoc dydaktyczną, ale również zdobywali wiedzę na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wykonywanie tych obiektów było manualnym sprawdzianem, ale też uwrażliwiło uczestników na nowe formy plastyczne. Było to również zadanie konstrukcyjne, z elementami edukacji przestrzennej. Pomoce zostały przekazane ośrodkom i szkołom zajmującym się terapią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie sami wybrali placówkę spośród tych, z którymi wcześniej to uzgodniliśmy. Ostatnim etapem były warsztaty z budowania interaktywnej instalacji. Na te warsztaty zostali zaproszeni uczestnicy poprzedniej lekcji. Wspólnie z projektantami, architektami, specjalistą od współczesnych technologii oraz z rodzicami-instruktorami opracowaliśmy kształt instalacji oraz sposób wykorzystania systemów Arduino. Równolegle nad nowymi pomocami edukacyjnymi pracowali projektanci: Kosmos Project, Artur Gosk, Pani Jurek. Efekt pracy został pokazany na wystawie zorganizowanej w Warsztacie Warszawskim na Placu Konstytucji.

Rezultaty projektu:
TWARDE REZULTATY:
1. Wystawa (Warsztat Warszawski) prezentująca prace grup warsztatowych oraz rodziców.
2. 6 prototypów zabawek uniwersalnych opracowanych przez architektów/projektantów na podstawie ręcznie wykonywanych przez rodziców modeli (prototypy i dokumentacja wykonawcza).
3. Interaktywna instalacja (pudełka interaktywne) przeznaczona zarówno dla dzieci zdrowych jak i dysfunkcyjnych.
MIĘKKIE REZULTATY:
1. Wzrost kompetencji nauczycieli na temat edukacji włączającej.
2. Wzrost wiary młodych uczestników w swoje możliwości projektowe.
3. Wzrost wiedzy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ich sposobu odbierania świata.
4. Zwiększenie wrażliwości plastycznej u dzieci ze szkół podstawowych.
5. Integracja środowisk dzieci zdrowych i z dysfunkcjami.
6. Uświadomienie wagi pracy rodzica przez przeniesienie jego codziennej pracy w przestrzeń galerii.

Oryginalność koncepcji:
Oryginalność koncepcji zrealizowała się głównie poprzez:
- współpracę z projektantami, wykonanie konkretnych siedmiu zabawek, które w formie prototypów trafiły do ośrodków;
- przeprowadzenie cyklu warsztatów interdyscyplinarnych dla uczniów szkół podstawowych, z projektantem, rodzicem-ekspertem, specjalistą od nowych technologii;
- umieszczenie ręcznie wykonanych pomocy dydaktycznych w przestrzeni galerii na specjalnie zorganizowanej wystawie. Ekspozycja zabawek na wzór ekspozycji dzieł sztuki, uczynienie z pracy rodzica dzieła sztuki;
- obsadzenie rodzica w roli eksperta, wykorzystanie jego potencjału oraz pracy, którą codziennie wykonuje dla swojego dziecka z niepełnosprawnością;
- działanie z zakresu edukacji kulturalnej, którego głównym celem jest rozwój kompetencji społecznych.

Co było najtrudniejsze?
Ośmielenie rodziców i nakłonienie ich do pokazania swoich prac – pomocy dydaktycznych w galerii. Brak środków i zasobów do tego, żeby zrealizować w praktyce około 40 pomysłów na interaktywne zabawki wykorzystujące systemy Arduino.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Najbardziej niespodziewane były efekty działań projektantów, którzy pracowali nad prototypami nowych pomocy inspirowanymi pracami rodziców. Zabawki zostały przekazane ośrodkom i służą terapeutom do codziennej pracy. Niespodziewana była również popularność programu.

Największa radość:
Radość z wystawy, która była wizualnym podsumowaniem całego projektu. Fakt, że cieszyła się popularnością i integrowała kilka środowisk: terapeutów, projektantów i rodziców dzieci. Cieszyło również zainteresowanie szkół programem i otwartość dzieci na Tomka Jaszczura, 16-letniego chłopca cierpiącego na autyzm, który pomagał w realizacji warsztatów.

Termin:
2 lutego – 30 grudnia 2015 r.

Miejsce:
Warszawa

Adresaci:
uczniowie szkół podstawowych, rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciele

Realizatorzy:
Edyta Ołdak – animatorka, edukatorka, założycielka Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”

Partnerzy:
Fundacja SYNAPSIS
Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi

Liczba uczestników:
bezpośrednich – 480
pośrednich – 1000

Finansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd m.st. Warszawy

vimeo.com/129918611
www.facebook.com/398212710221888/photos/?tab=album&album_id=968463833196770
www.facebook.com/398212710221888/photos/?tab=album&album_id=903895496320271

Multimedia