Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - I Nagroda – organizacje pozarządowe
Warsztaty improwizacji dla dzieci

Agnieszka Matan, Agnieszka Zawadzka, Marta Iwaszkiewicz, Joanna Pawluśkiewicz, Szkoła Impro - instytucja działająca w ramach Fundacji Klancyk

Pierwszy krok
Projekt rozpoczął się od spektakli dla dzieci granych przez dorosłych improwizatorów. Na spektakle przychodziło ok. 100 dzieci, wszystkie były zafascynowane możliwością wpływania na spektakl, dzieliły się pomysłami, chciały także same być na scenie. Postanowiłyśmy im to umożliwić i podzielić się z dziećmi zasadami improwizacji, które polegają głównie na szanowaniu drugiego człowieka.

Opis
Improwizacja teatralna polega na graniu scen bez scenariusza, bez kostiumów i scenografii. W tej sztuce komediowej wszystko bazuje na akceptowaniu pomysłów partnera na scenie, oraz słuchaniu. Warsztaty improwizacji nie są typowymi warsztatami teatralnymi - nie oceniamy dzieci pod względem ich umiejętności scenicznych czy dykcji. Każde dziecko może improwizować i naszym zadaniem jest wykształcenie w uczestnikach otwartości, pewności siebie, ale także uważności na drugiego człowieka. Dzieci w czasie zajęć biorą udział w zabawach i ćwiczeniach, które pomagają w nauce słuchania, spontanicznym reagowaniu, używaniu wyobraźni i we właściwy sposób swoich emocji oraz angażowaniu się. Wspólnie z nimi tworzymy świat, w którym każdy pomysł jest dobry i kierujemy naszą energię w stronę współpracy. Nie oceniamy innych oraz swoich pomysłów. W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęłyśmy cykliczne zajęcia w ramach akcji Klub Komediowy dla dzieci. Warsztaty były skierowane do dzieci w wieku 7-10 lat. Artystycznym celem warsztatów było przygotowanie uczestników do grania w improwizowane gry. Debiut grupy miał miejsce w Klubie Komediowym 5 czerwca 2016 roku. W ciągu całego roku szkolnego w naszych warsztatach wzięło udział ok. 200 dzieci. Jesteśmy także w kontakcie z rodzicami, którzy przyprowadzają swoje dzieci na zajęcia i widzimy, jak w ciągu roku udało nam się stworzyć wokół warsztatów improwizacji dla dzieci prawdziwą mikrospołeczność.

Rezultaty projektu:
Dzieci po naszych zajęciach nabierają pewności siebie, zaczynają wierzyć w swoje możliwości, lepiej czują się w grupie i są chętne do współpracy z innymi dziećmi. Warsztaty improwizacji teatralnej wykształcają na pierwszym miejscu umiejętności społeczne, mają ludzki wymiar. Działania artystyczne, które za tym idą, są równie ważne, ale drugorzędne. Dzieci, które brały udział w stałych warsztatach, po dwóch miesiącach wspólnych zajęć były przygotowane, aby przed publicznością zaprezentować podstawowe gry improwizacyjne - wspólne opowiadanie historii, „dwugłowego eksperta”, „zagranicznego poetę” i wiele innych gier, które normalnie wykorzystywane są w czasie spektakli dla dorosłych. Taką wiadomość otrzymałyśmy po zakończeniu warsztatów od jednej z mam: „Adaś otworzył i zmienił się niesamowicie dzięki Wam”.

Oryginalność koncepcji:
Co jest oryginale w warsztatach improwizacji dla dzieci? Są inne niż wiele zajęć w szkole. Nie ma tu ocen, instruktorki są partnerkami i pozwalają dzieciom samodzielne odkrywać własne reguły. Improwizacja teatralna w Polsce to bardzo młoda dziedzina sztuki. W pracy z dziećmi bazujemy na technikach improwizacji i grach, które zostały wymyślone ponad 80 lat temu w Stanach Zjednoczonych przez dwie aktywistki i społeczne reformatorki - Nevę Boyd i Violę Spolin. Ta zabawa ma wartości społeczne. Duch gry rozwija zdolności adaptacyjne, społeczne, etyczne, psychiczne i emocjonalne, uczy kontroli, rozwija wyobraźnię. Poprzez zabawę każdemu łatwiej przychodzi opracowanie wzoru na samodzielności i pewność siebie. Ich praca miała pierwotnie na celu aktywizację społeczeństwa w kryzysie, a okazała się bazą dla sztuki komediowej.

Co było najtrudniejsze?
Wszystko odkrywamy same. W Polsce nie ma książek, ani wypracowanej metodologii dla uczenia dzieci improwizacji.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Tak dużego zainteresowania rodziców i dzieci! Na rynku jest przecież wiele propozycji dla dzieci, ale nasze warsztaty są doceniane za połączenie płaszczyzny artystycznej ze społeczną.

Największa radość:
Gdy dzieci naprawdę się ze sobą zgadzają, pomagają sobie, przestają rywalizować i wierzą w siłę swojej wyobraźni. Płakałyśmy ze wzruszenia na pokazie pierwszej stałej grupy warsztatowej. Wielu dorosłych nie byłoby wstanie wystąpić na scenie bez scenariusza i wymyślać przed pełną salą widzów dopiero na bieżąco, co się będzie teraz działo. A dzieci miały w sobie tę odwagę i świetnie sobie poradziły.

Termin:
1 września 2015 r. – 5 czerwca 2016 r.

Miejsce:
Klub Komediowy i sale warsztatowe

Adresaci:
dzieci

Realizatorzy:
Joanna Pawluśkiewicz, Agnieszka Matan, Agnieszka Zawadzka oraz Marta Iwaszkiewicz

Partnerzy:
Klub Komediowy

Liczba uczestników:
bezpośrednich – 200
pośrednich – 0

Finansowanie:
opłaty za zajęcia

www.youtube.com/watch?v=gEalgBg0y8o
www.facebook.com/komediowydladzieci

Multimedia