Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - II Nagroda – organizacje pozarządowe
My czytamy - czytelnia na kółkach

Maria Emilia Reif, Fundacja ART

Pierwszy krok:
Zaczęło się od książki, pokazanej dziecku na ławce w parku... –
a ma Pani inną z obrazkami?
- nie mam ale umiem wiersz Ptasie radio
- to niech Pani powie a ja zamknę oczy... – i tak to się zaczęło!
Następnego dnia powstała „CZYTELNIA NA KÓŁKACH czyli MY czytamy...", aby zachęcić innych, by także czytali dzieciom wszędzie tam, gdzie dziecko usiądzie w pięknym miejscu i chce odpocząć oraz chętnie posłucha ciekawych opowieści. A takie miejsca to parki, place zabaw i skwery. A na ławkach i huśtawkach są nieco starsze dzieci, które chętnie przeczytają maluchom i tak „...na kółkach” z rąk do rąk wędruje książka bawiąc i ucząc a my wraz z nią cieszymy się, że program się rozwija i zyskuje nowych wielbicieli.

Opis:
„MY CZYTAMY – czytelnia na kółkach” to aktywna forma pobudzania edukacji kulturalnej w przestrzeni publicznej Dzielnicy Włochy. Projekt skierowany był do dzieci i ich rodziców oraz do osób starszych. Realizowaliśmy go w weekendy, w przestrzeniach rekreacyjnych dzielnicy we współpracy z Biblioteką Publiczną. Naszym celem było zaaranżowanie w przestrzeni zielonej dzielnicy „czytelnię na kółkach”, dzięki której dzieci, młodzież, rodzice i osoby starsze mogły posłuchać utworów znanych i lubianych i nowości wydawniczych. Odwiedzaliśmy parki wchodząc w przestrzeń placów zabaw oraz miejsc, w których skupiają się mieszkańcy, aby czytać książki, bawić się czytając, rysować czytając i animować do czytania rodziców. Zdobyliśmy wielu miłośników, którzy przychodzili z nami poczytać. Do zabawy zaprosiliśmy aktorów i animatorów. Do czytania zachęcaliśmy rodziców, dziadków i starsze rodzeństwo. Przebieraliśmy się w kostiumy. Naszym magazynem i warsztatem jednocześnie była torba na kółkach, pełna wspaniałych książek wypożyczanych z dzielnicowej Biblioteki Publicznej, zabawek- pacynek, marionetek, a także nakryć głowy i kostiumów ze świata bajek, baśni i legend.

Rezultaty projektu:
Program dał możliwość:
- podniesienia kompetencji rodziców i opiekunów w zakresie aktywnej zabawy przy czytaniu,
- lepszego przyswajania podanych informacji poprzez aktywną formę czytania: animacje, zabawy aktorskie, plastyczne,
- włączenia starszych dzieci oraz młodzieży w twórczą zabawę, zachęcenia do czytania poprzez wskazanie książek ważnych i ciekawych,
- wykorzystywania potencjału kulturotwórczego miejsc rekreacyjnych Dzielnicy Włochy,
- rozwijania formy odpoczynku z książką jako ciekawego sposobu spędzania czasu wolnego,
- upowszechniania i promowania czytelnictwa jako najlepszej drogi do rozwoju dzieci i młodzieży.

Oryginalność koncepcji:
Czytać a CZYTAĆ to duża różnica. Aby bawić się czytaniem, trzeba chcieć i umieć, a także PRAKTYKOWAĆ. Grupa animatorów kultury - praktyków i miłośników czytania potrafi zachęcić do czytania nawet najbardziej opornego rodzica i zniechęcone dziecko. My to robimy.

Co było najtrudniejsze?
Upały, reszta była super...

Czego się nie spodziewaliśmy?
Tego, że nie można przerwać... Stąd w tym roku kontynuacja w tym naszego programu w czterech Dzielnicach: we Włochach, na Mokotowie, Pradze Północ i w Śródmieściu.

Największa radość:
To spotkania z dziećmi i rodzicami, którzy czytali codziennie i bawili się z nami. A także informacja zwrotna na ankietach „profesjonalni animatorzy bardzo mili, dzieci chętnie przenoszą się w świat bajek", „częstsze wizyty na placach zabaw", „bardzo ciekawe zajęcia uaktywniania rodziców i.. moja 3 latka zaangażowana”

Termin:
24 maja – 6 września 2015 r.

Miejsce:
parki i place zabaw Dzielnicy Włochy

Adresaci:
dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy,

Liczba uczestników:
bezpośrednich – 450
pośrednich -1200

Finansowanie:
Dzielnica Włochy

Realizatorzy:
Maria Reif – aktorka, reżyser, scenarzystka
Barbara Leśniewska – pedagog, etyk, animator kultury
Kacper Matula – aktor
Katarzyna Leśniakiewicz – aktorka
Dorota Sołowiej – pedagog, edukator, animator kultury
Julia Trembecka – aktorka

Partnerzy:
Biblioteka Publiczna Dzielnicy Włochy

www.fundacjaartfreeart.pl

Multimedia