Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

LAUREAT WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ 2016 - I Nagroda - instytucje animacji kultury
iM Rock Scena

Małgorzata Wiercińska - Dom Kultury SMB Imielin, Ursynów

Pierwszy krok:
Zaczęło się w październiku 1997 r. od pomysłu zorganizowania koncertu młodzieżowym zespołom rockowym. W tygodniku lokalnym Pasmo ukazało się ogłoszenie, na które zareagowały ursynowskie zespoły. Na podstawie dostarczonych płyt demo wybranych zostało sześć zespołów, które 31 stycznia 1998 r. zagrały pierwszy iM Rock Koncert.

Opis:
iM Rock Scena jest społecznością związaną z Domem Kultury Imielin. Skupia młode kapele, początkujących muzyków oraz pasjonatów muzyki rockowej. Przez 18 lat trwania projektu skład osobowy wspomnianej grupy ulegał zmianom. Ludzie uczestniczący obecnie w iM Rock Scenie są niekiedy potomkami osób, które kiedyś stawiały na niej swoje pierwsze kroki. Na iM Rock Scenie zagrało już około stu zespołów, a część z nich miała tu swój debiut. Integralną częścią iM Rock Sceny są prowadzone przez profesjonalnych muzyków Warsztaty Rockowe iM Granie, które odbywają się od marca 2003 roku. Zajęcia prowadzone są w czterech grupach: wokalu, gitary elektrycznej, gitary basowej oraz perkusji, co stanowi podstawę zespołu.

Rezultaty projektu:
Uczestnicy projektu mają sposobność poznania ludzi z pasją i stworzenia swojego własnego zespołu. Daje on również możliwość nauczenia się gry na instrumentach, zdobycia doświadczenia scenicznego oraz pracy z akustykiem i technikiem oświetleniowym. Kilkudniowe Rockowe iM Granie latem i zimą kończy się dużym koncertem, na którym prezentują się uczestnicy warsztatów oraz nowe zespoły. Podobna formuła obowiązuje również na iM Rock Koncertach, podsumowujących sezon kulturalny, oraz Mikołajkowym, gdzie zawsze oprócz kilku godzin dobrego rocka, jest także wystawa fotograficzna.

Oryginalność koncepcji:
iM Rock Scena jest otwarta, a udział w niej jest bezpłatny. Są to jedyne w Warszawie warsztaty, które przygotowują do założenia zespołu przez koncepcje pracy w czterech grupach - wokalu, gitary basowej, gitary elektrycznej i perkusji. Warsztaty nie prowadzone są przez tych samych muzyków, a więc młodzież może poznać różne sposoby przekazywania wiedzy, a także techniki gry i wokalu.

Co było najtrudniejsze?
Pewną trudnością, zwłaszcza na początku było ogromne zainteresowanie przerastające ilość dostępnych biletów na koncerty. Z goła innym problemem była lokalna subkultura tzw. dresiarzy, którzy pojawiali się na terenach w pobliżu Domu Kultury otwarcie demonstrując swą niechęć do kultury rockowej.

Czego się nie spodziewaliśmy?
Aż tak dużego zainteresowania koncertami i ilością zespołów, które chciały wystąpić na iM Rock Scenie. Wysoki poziom występów również zadziwiał od samego początku. Zaskoczeniem jest poznawanie tak pracowitych, profesjonalnych muzyków.

Największa radość:
Obserwowanie rozwoju młodych muzyków oraz ich sukcesy.

Termin realizacji:
styczeń 1998 r. – czerwiec 2016 r.

Miejsce:
Dom Kultury SMB Imielin

Adresaci:
dzieci, młodzież

Realizatorzy:
Małgorzata Wiercińska – animatorka kultury, koordynator projektu,
Aleksandra Chludek – muzyk, wokalistka,
Piotr Bajus – muzyk, gitarzysta,
Andrzej „Pierwiastek" Potęga – muzyk, basista,
Dariusz Świechowski – muzyk, perkusista.

Partnerzy:
Stowarzyszenie Społeczników "Ariadna"
Liczba uczestników
bezpośrednich – 60
pośrednich – 300

Finansowanie:
Dzielnica Ursynów

www.imrockscena.pl