Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Żyd Niemalowany w Warszawie" w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Bielany
Kiedy
20 listopada 2013 (środa) - 15 stycznia 2014 (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 20.00, w soboty w godz. 10.00 – 15.00)
Gdzie
Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, ul. Duracza 19 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.bibliotekabielany.waw.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych

W salach wystawowych Biblioteki Publicznej w dzielnicy Bielany oglądać można zbiór prawie stu dziewiętnastowiecznych polskich rycin. Wszystkie łączy przede wszystkim, ale nie jedynie, tematyka.

Tym wiodącym tematem są Żydzi warszawscy. Na wystawie m.in. sceny z życia żydowskiego i sceny z codziennego życia polsko-żydowskiego, czyli po prostu staro-warszawskiego. Jest ich zdecydowanie najwięcej (wspaniałe Targi Końskie na Pradze), także wizerunki ulic i obiektów (Wielka Synagoga na Tłomackiem, Pałac Kronenberga) związanych z historią, kulturą i cywilizacją żydowską nad Wisłą. Dziś te ulice wyglądają zupełnie inaczej, budynki na ogół zaś nie istnieją.

Dla wszystkich niemal prezentowanych grafik wspólny jest też fakt wyjścia spod ręki najwybitniejszych polskich malarzy i rysowników epoki: Michała Elwiro Andriollego, Juliana Fałata, Wojciecha Gersona, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Henryka i Ksawerego Pillati, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza i oczywiście najbardziej warszawskiego z warszawskich rysowników: niezapomnianego Franciszka Kostrzewskiego. Także jednego polskiego rysownika-Żyda: Edmunda Perle.

Wszystkie grafiki pochodzą z wielkiej rodzinnej kolekcji, należącej do Alicji B. Schottlas. Właścicielka od kilku lat udostępnia poszczególne partie swoich zbiorów kilkuosobowemu zespołowi organizacyjnemu Żyda Niemalowanego. Dzięki temu wystawa – nigdy w tej samej wersji – mogła być prezentowana już w wielu miejscach w całej Polsce.


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy