Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa: "Aleksander Gierymski 1850–1901" w Muzeum Narodowym
Kiedy
20 marca 2014 (czwartek) - 10 sierpnia 2014 (wtorki–niedziele: 10.00–18.00 czwartki: 10.00–21.00)
Gdzie
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3 (mapa)
zamknij
Bilety
bilety wstępu obowiązują jednocześnie do galerii stałych
Cena
15 zł - 20 zł
www.mnw.art.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem
Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami, ok. 1880-1881, olej, płótno
Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami, ok. 1880-1881, olej, płótno

Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie realizuje wspólnie projekt BRACIA GIERYMSCY, w ramach którego zaprezentowane zostaną dwie wystawy wybitnych polskich artystów: Aleksandra Gierymskiego (w Muzeum Narodowym w Warszawie) i jego starszego brata Maksymiliana Gierymskiego (w Muzeum Narodowym w Krakowie). Obie wystawy stwarzają wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji na temat twórczości braci Gierymskich, ich roli w rozwoju sztuki i wzajemnych relacji.

Na wystawie warszawskiej zaprezentowana zostanie niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, 66 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 150 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów MNW, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.

Wokół słynnych dzieł – takich jak: Sjesta włoska, W altanie, Żydówka z pomarańczami (obraz odzyskany w 2011 r. dzięki staraniom MKiDN oraz funduszom przekazanym przez Fundację PZU), Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną czy Wnętrze bazyliki św. Marka w Wenecji –zestawione zostały szkice przygotowawcze i studia plenerowe, a także inne prace o zbliżonej tematyce. Na wystawie, obok powszechnie znanych obrazów, znajdują się również dzieła pokazane publicznie po raz pierwszy od końca XIX wieku.

Prezentacja twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) w Muzeum Narodowym w Krakowie przypada na 140-lecie jego śmierci. Fenomen tego cenionego artysty wciąż pozostaje znany wąskiej grupie odbiorców. Zmarły na gruźlicę w wieku niespełna 28 lat Maksymilian był starszym bratem Aleksandra Gierymskiego (1850–1901). Jeszcze w XIX wieku obaj bracia zostali okrzyknięci twórcami nowoczesnej sztuki polskiej.


WYSTAWA Aleksander Gierymski 1850–1901
Muzeum Narodowe w Warszawie 20 marca – 10 sierpnia 2014

WYSTAWA Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja
Muzeum Narodowe w Krakowie 25 kwietnia – 10 sierpnia 2014

Źródło: Muzeum Narodowe


Multimedia


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy