Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wtorkowe spotkanie w Muzeum Narodowym: „Wykładowcy z warszawskiej ASP: Kazimierz Stabrowski i Konrad Krzyżanowski”
Kiedy
14 października 2014 (wtorek) g. 13:00 (ok. 40 minut)
Gdzie
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3 (zbiórka w holu głównym) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-wr/
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem

W każdy wtorek Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkania tematyczne. Czekają na Państwa nasi edukatorzy, którzy przybliżą dzieje obrazów i życiorysy artystów, zabierając Państwa na spacery szlakiem niezwykłych historii. Muzealne wtorki dedykowane są szczególnie seniorom, ale także wszystkim tym, którzy są ciekawi kolekcji MNW.

Spotkania odbywają się w każdy wtorek. Do wyboru są zawsze dwa tematy, które powtarzane są dwukrotnie: o godzinie 13.00 i 14.30.


Cykl: MALARZE KOŃCA WIEKU / dr Magdalena Bialic

7 października 2014
„Pod znakiem groteski i marionetki: Witold Wojtkiewicz”
Jego obrazy są jak z dziecięcych snów: piękne i niepokojące, okrutne i chwytające za serce. Groteskowe postaci klaunów spotykają się tu z konikami i księżniczkami marionetkami, które uciekły z wesołego miasteczka. To świat niezwykłej wyobraźni przedwcześnie zmarłego malarza z Warszawy – Witolda Wojtkiewicza.

14 października 2014
„Wykładowcy z warszawskiej ASP: Kazimierz Stabrowski i Konrad Krzyżanowski”
Obydwaj byli wykładowcami warszawskiej ASP i słynęli z malowania niezwykłych portretów. Jeden tworzył nastroje rodem z baśni, drugi używał smolistych czerni i ekspresyjnych pociągnięć pędzla. Dziś trochę zapomniani, warci są ponownego odkrycia.

21 października 2014
„Duży malarz małych obrazów: Jan Stanisławski”
W czasach, gdy w Polsce rządziło malarstwo historyczne spod znaku Matejki, on wolał malować niezbyt cenione pejzaże. Umiał dostrzec piękno przydrożnej dziewanny, wielkich obłoków na niebie i zwyczajnej stodoły. Zapraszamy na opowieść o niezwykłym malarzu i wybitnym pedagogu.

28 października 2014
„Buntownicy: Władysław Podkowiński i Józef Pankiewicz”
Tak bardzo zachwycili się francuskimi impresjonistami i symbolistami, że postanowili skorzystać z ich lekcji. Zbuntowali się przeciwko narodowemu posłannictwu polskiej sztuki – zamiast Kościuszki pod Racławicami woleli malować łabędzie nocą w Ogrodzie Saskim i pejzaże pełne światła i radości. Pierwszy przedwcześnie zmarł, drugi wprowadził polską sztukę w nowy wiek i otworzył na awangardowe eksperymenty spod znaku fowistów i kubistów.

4 listopada 2014
„Nasz człowiek w Pont Aven: Władysław Ślewiński”
Pod koniec XIX wieku w malowniczej Bretanii narodziła się jedna z ciekawszych grup artystycznych w sztuce francuskiej tego okresu tzw. Szkoła z Pont Aven. Jednym z jej członków był polski artysta Władysław Ślewiński, który z takim samym talentem malował dzikie bretońskie wybrzeża i nasze Tatry.