Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga 2014
Kiedy
2 października 2014 (czwartek) - 31 października 2014
Gdzie
Warszawa
zamknij
www.spotkaniazpiosenka.org/

W czwartek, 2 października rozpoczyna się w Warszawie XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej, Prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Rodziny Foggów, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie.

Festiwal jest przeglądem najciekawszych wydarzeń popularyzujących twórczość i dorobek dwudziestolecia międzywojennego, które miały miejsce w ubiegłym roku na terenie całego kraju.

Z tej okazji Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną uhonorowani: Tadeusz Woźniakowski, piosenkarz, aktor i śpiewak operetkowy, muzyk, kompozytor i aranżer oraz Ryszard Marek Groński, pisarz, dziennikarz i dramaturg, autor opracowań historycznych o przedwojennych kabaretach.
Dyplomem Honorowym Ministra Kultury za działalność propagującą okres 20-lecia międzywojennego poza granicami Polski zostaną wyróżnieni: Apolonia Skakowska, przewodnicząca Związku Polaków na Litwie, prezes Centrum Kultury Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Wilnie, Alfred Schreyer, muzyk i śpiewak mieszkający w Drohobyczu na Ukrainie, ostatni z żyjących uczniów Brunona Schulza, nazywany strażnikiem jego pamięci, oraz Kaya Mirecka-Ploss, była aktorka Teatru Dramatycznego 2 Korpusu we Włoszech i Teatru Polskiego w Londynie, współzałożycielka, prezes i dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie.

Tytuły Zasłużonych dla Warszawy, przyznane przez Radę m. st. Warszawa otrzymają: Wojciech Malajkat, aktor, reżyser, profesor sztuki teatralnej, dyrektor Teatru Syrena oraz Wojciech Kościelniak, aktor, reżyser, pedagog, twórca widowisk muzycznych.

Tegorocznymi laureatami Złotych Liści Retro za działalność artystyczną popularyzującą twórczość dwudziestolecia międzywojennego zostali: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie za program kabaretowy Hemar w chmurach (reżyseria: Piotr Machalica), Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu za spektakl muzyczny Tuwim bez cenzury (reżyseria: Andrzej Ozga), Teatr Zagłębia w Sosnowcu za spektakl muzyczny E. Bodo – czy mnie ktoś woła? (reżyseria: Rafał Sisicki), Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy za Wodewil Warszawski (reżyseria: Stanisław Dembski ), Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej z Warszawy za spektakl Dla mnie bomba (reżyseria: Gołda Tencer), Bogna Forkiewicz z Gdyni za cykl recitali piosenek retro, Studio Piosenki Farafka z Krakowa (opieka art. Rafał Kępiński), Studio Piosenki Domu Literatury w Łodzi za spektakl muzyczny Co nam zostało z tych lat czyli ostatnia dziewica (opieka art. Teresa Stokowska-Gajda), I SLO w Warszawie za spektakl muzyczny Piękne lata 20. (opieka art. Dominika Siedlecka), Bogdan Hołownia i Wojciech Pulcyn za płytę Wars Songbook, Olga Gaertner za książkę Aleksander Żabczyński, pierwszy amant II RP (wydawnictwo Skarpa), Igor Strojecki z Warszawy za cykl spotkań upamiętniających 100-lecie urodzin Elżbiety Barszczewskiej, Bogna Romańska i Michał Mroczka za makietę centrum przedwojennej Warszawy w Teatrze Kamienica, pianista Robert Kulas z Warszawy oraz Miasto Częstochowa za zorganizowanie I Festiwalu Retro.

Festiwal potrwa do końca października. Imprezy odbędą się w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Chorzowie, Sosnowcu, Elblągu, Gdyni, Podkowie Leśnej, Ujeździe i w Starachowicach.

Źródło: Organizator.