Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Noc Muzeów w Powstańczej Reducie. Poznaj historię walk przy ul. Bielańskiej w sierpniu 1944 r.
Kiedy
16 maja 2015 (sobota) g. 19:00 (do godz. 1.00 w nocy)
Gdzie
Reduta Banku Polskiego (ob. Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i Studio Bank), ul. Daniłowiczowska 18B (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.wph.com.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych
Plakat wydarzenia \"Noc Muzeów w Powstańczej Reducie. Poznaj historię walk przy ul. Bielańskiej w sierpniu 1944 r.\"
Plakat wydarzenia "Noc Muzeów w Powstańczej Reducie. Poznaj historię walk przy ul. Bielańskiej w sierpniu 1944 r."

Po raz pierwszy Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i SGH "Zgrupowanie Radosław" zapraszają do odwiedzenia gmachu przedwojennej siedziby Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej/ Daniłowiczowskiej. W tym miejscu znajduje się obecnie Centrum Mundurowe Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego. W trakcie Powstania Warszawskiego toczyły się tutaj zacięte walki w słynnej Reducie Banku Polskiego. Z okazji Nocy Muzeów Centrum Mundurowe Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego otwiera swoje podwoje, żeby pokazać historyczne wnętrza, na co dzień niedostępne szerszej publiczności.

Aby w pełni przybliżyć gościom klimat powstańczej Warszawy na Bielańskiej, SGH "Zgrupowanie Radosław" pokaże dioramę z epoki oraz wystawę przedmiotów związanych z historią Zgrupowania Radosław i Powstańczej Reduty w Banku Polskim. Będzie można skosztować potraw z powstańczej kuchni, uszyć biało-czerwona opaskę na ramię, posiedzieć na barykadzie czy przyjrzeć się z bliska pojazdom z okresu II wojny światowej. W programie m. in. gra miejska o tematyce powstańczej, wystawa autorstwa Szymona Kobusińskiego Ocalić od zapomnienia, wystawa poświęcona żołnierzom Batalionu "Zośka" i JWK Lubliniec - spadkobiercom tradycji "zośkowców"; projekcja filmu dokumentalnego o legendarnym polskim pistolecie maszynowym "Błyskawica" oraz szereg atrakcji dla najmłodszych gości.

Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych (rampa i winda).

źródło: organizator