Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Noc Muzeów w Galerii Po Prawej Stronie Wisły
Kiedy
16 maja 2015 (sobota) g. 20:00 (do północy)
Gdzie
Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły, ul. Konopacka 15/1a (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.poprawejstroniewisly.pl
To wydarzenie jest częścią: Stan Rzeczywisty - nocne spotkania z twórcami z warszawskiej Pragi
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzenia

Widziane z katafalku - wystawa fotografii Macieja Smogorzewskiego

Maciej Smogorzewski z wykształcenia architekt w prezentowanych pracach połączył zainteresowania architekturą i sztuką fotografowania.

"Sklepienia monumentalnych budowli sakralnych, stanowią jeden z głównych elementów konstrukcyjnych, decydujących o bryle architektonicznej i atrakcyjności wizualnej kościoła. W wiekach średnich wykorzystywano bogatą symbolikę sklepienia. Wzniesione nad nawą jak niebo nad ziemią, wierni prowadząc wzrok od podłogi do sufitu jak z ziemi do nieba, widzą na sklepieniu kasetony, symbolizujące gwiazdy, a widoczne źródło światła, przez które wpadają promienie słońca - symbolizuje wiedzę pochodzącą od Boga lub samego Boga.

Symboliczne znaczenie miała [w średniowieczu] cała budowla kościelna: symbolizowała dom boży czy miasto boże, była „nową Jerozolimą”. Wyraz „ecclesia”, który pierwotnie oznaczał kościół w sensie duchowym, stał się potem nazwą gmachu pojętego jako odwzorowanie, ziemska realizacja państwa bożego. Symboliczny sens miało w kościele przede wszystkim sklepienie: było obrazem nieba. Budowano je: „ut simulacro coeli imaginem reddat”. Opis kopuły kościoła św. Apostołów w Konstantynopolu mówił, iż „wzywa ona niebiańskiego Boga – człowieka, aby zszedł”. Na sklepieniu prezbiterium malowano Pantokratora albo zesłanie Ducha Świętego. Związek sklepienia z niebem stał się tak silny, że wyraz „coelum” (niebo) zaczął oznaczać sklepienie i sufit. Światło w kościele było symbolem samego Chrystusa."(Władysław Tatarkiewicz, „Historii estetyki”, t. 2, Warszawa 1989, s. 136-137).

W Noc Muzeów, przy świetle świec po wystawie oprowadzać będzie sam Autor zdjęć - Maciej Smogorzewski. Początek o godz. 20.00.

źródło: organizator