Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Performans Honoraty Martin „Zadomowienie” w Parku Rzeźby na Bródnie
Kiedy
5 lipca 2015 (niedziela)
Gdzie
Park Bródnowski (Park Bródnowski, Kondratowicza/Chodecka) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
artmuseum.pl/pl/wydarzenia/honorata-martin-zadomowienie-park-rzezby-na-brodnie
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem
Honorata Martin w Parku Bródnowskim
Honorata Martin w Parku Bródnowskim

Performans Honoraty Martin w Parku Rzeźby na Bródnie jest związany z problematyką przetrwania, wymiany i gościnności, jak i eskapizmu. Jego fundamentem jest sekwencja zdarzeń, interakcji, to, co wydarzy się bez publiczności lub wobec i przy współudziale przypadkowych świadków.

Początek projektu: 19 czerwca 2015. Finał oraz towarzyszące mu wydarzenia: 5 lipca 2015.


Artystka koczuje w Parku Bródnowskim, wykorzystując enklawę zieleni na Targówku jako tymczasowy dom. Ze względu na specyfikę projektu nie ma on swojego jasno określonego początku, a jedynie koniec – spotkanie z artystką po realizacji performansu. Idea zamieszkania w miejskim parku przywołuje nieodwołalnie kwestie wydomowienia, jak i konieczności wypracowania nowych form komunikacji, w świecie którego polityczne i ekonomiczne fundamenty drżą w posadach.

Sztuka Honoraty Martin rozgrywa się w czasie rzeczywistym, w skali 1:1. Logika wydarzenia ustępuje w jej pracach wobec potrzeby ciągłości i (prze)trwania. Martin jest radykalną performerką, która używa „nieradykalnego” tworzywa, jakim jest świat wokół (ludzie, zwierzęta, budynki, ulice, rzeka etc.), oraz własne emocje i doświadczenia. Jej sztuka materializowała się dotychczas jako wędrówka po bezdrożach Polski B czy rewitalizacja zdegradowanej kamienicy. Wiele z działań Honoraty Martin wiąże się z przekraczaniem ograniczeń własnego ciała i społecznych tabu: artystka zwisała z balkonu bloku mieszkalnego, zanurzała się zimą w brudnej rzece-ścieku, pozwoliła nieznajomym wejść do swojego mieszkania i zabrać osobiste przedmioty.

Honorata Martin traktuje sztukę jako naturalne przedłużenie funkcji życiowych: jedzenia, spania, chodzenia, a czasami żałoby czy lęku. Większość z jej prac wymyka się formatowi wystawy czy artystycznego wydarzenia. W jej sztukę wpisane jest ryzyko, związane z testowaniem artystycznych kompetencji (nie tylko manualnych zdolności, ale także umiejętności budowania tymczasowych wspólnot czy konfrontowania widza z jego własnymi wypartymi pragnieniami) z dala od bezpiecznych i sankcjonujących wagę wydarzenia, murów instytucji sztuki. 

źródło: http://artmuseum.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy