Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


II Międzynarodowy Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łazienkach Królewskich
Kiedy
6 listopada 2015 (piątek) - 12 listopada 2015
Gdzie
Warszawa
zamknij
www.avearte.pl

Zobacz w serwisie


Wydarzenia

1 2

W Warszawie rozpoczyna się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki i Polski. W Teatrze Polskim, Zamku Królewskim, Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się symfoniczne, kameralne i jazzowe koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy.

II Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego organizowany przez Fundację „AVE ARTE” w dniach 6-12 listopada br. celebrował będzie 155. rocznicę urodzin Maestra. Podczas koncertu inaugurującego festiwal w Teatrze Polskim w Warszawie wystąpi Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz pianista Wojciech Kocyan, profesor fortepianu na Loyola Marymount University w Los Angeles. Usłyszymy także arie z opery „Manru” Paderewskiego w wykonaniu sopranistki Katarzyny Laskowskiej i tenora Rafała Bartmińskiego. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokona Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dnia 7 listopada w Zamku Królewskim odbędzie się Dzień Międzynarodowy Festiwalu, podczas którego wystąpi Albert Diaz i Xavier Mut - duet fortepianowy z Majorki oraz artyści ze Szwajcarii: młoda, utalentowana pianistka Melodie Zhao i duet Rachel Kolly d’Alba (skrzypce) i Christian Chamorel (fortepian).

W niedzielę, 8 listopada o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej p. w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji Ignacego Jana Paderewskiego. Tego samego dnia wieczorem, w Filharmonii Narodowej wystąpi Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Strugały z towarzyszeniem szwajcarskiej pianistki Melodie Zhao.

Na kolejne dni festiwalowych wydarzeń organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich, gdzie 9 listopada przed południem odbędzie się panel dyskusyjny, a wieczorem w Teatrze Królewskim koncert z cyklu „Paderewski – jazz inspiracje”. W tym roku specjalny, oryginalny program z pieśniami I. J. Paderewskiego i Z. Stojowskiego opracował Krzesimir Dębski. Dnia 10 listopada, również w Teatrze Królewskim odbędzie się recital „Salon odrzuconych” z udziałem pianistów, którzy nie zakwalifikowani się do ostatniego etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W Święto Niepodległości, 11 listopada w Podchorążówce zostaną wyświetlone filmy poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, a wieczorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty, patriotyczny koncert z udziałem studentów i absolwentów uczelni.
Oficjalnym zakończeniem Festiwalu będzie koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej z australijskim pianistą Piersem Lane w Studio im. Lutosławskiego.

Natomiast od 2 do 15 listopada będzie można obejrzeć wystawę „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” prezentowaną w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.
Pełne informacje o programie II Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego znajdą się na stronie: www.avearte.pl.
źródło: organizator