Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Spektakl "Róża ze Skaryszewskiej" w teatrze Scena Lubelska
Kiedy
18 grudnia 2015 (piątek) g. 20:00
Gdzie
Teatr Scena Lubelska, Lubelska 30/32 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.scenalubelska.art.pl
Róża ze Skaryszewskiej_grafika
Róża ze Skaryszewskiej_grafika

RÓŻA ZE SKARYSZEWSKIEJ,
czyli podróż przez ożywiony album wspomnień

Powojenna warszawska Praga, dżinsy z „Ciuchów”, Elvis Presley i ludzie tworzący swoją własną małą wielką historię miasta. W teatrze Scena Lubelska 30/32 już od grudnia zobaczyć będzie można nowy niezwykły spektakl pt. „Róża ze Skaryszewskiej”, poświęcony przeszłości ulicy Skaryszewskiej i jej mieszkańców. Zainspirowany jest on przede wszystkim wspomnieniami prażanki Róży Karweckiej, która mieszka na tej ulicy od roku 1945 aż do dziś. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Kunowski. Wstęp wolny.

Oprócz opowieści Pani Róży, spektakl został oparty na wspomnieniach innych mieszkańców okolicy. Aktorzy animują figury postaci z dawnych lat: mieszkańców ulicy Skaryszewskiej i osób, które na stałe wpisały się w krajobraz ulicy: handlarzy, podróżnych przemierzających w pośpiechu podwórko przed kamienicą w drodze na dworzec czy targowisko, kobiety zaopatrującej mieszkańców kamienicy w wiejskie mleko, jaja i śmietanę. Dzięki udostępnionym przez Panią Różę zdjęciom animowane figury mają często twarze prawdziwych mieszkańców.

Dlaczego ulica Skaryszewska?

Skaryszewska to mała, kameralna ulica doskonale oddająca warszawską historię XX w. To tutaj podczas II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy, w którym ofiary łapanek czekały na wywóz na roboty do Niemiec z pobliskiego Dworca Wschodniego. Tu w latach 50. i 60. działały tzw. Ciuchy – wielki targ odzieżowy, na którym zaopatrzyć się można było w przysyłane w paczkach z Zachodu luksusowe dżinsy, używaną odzież na każdą okazję czy gumę do żucia „Donald”. Niektóre kamienice przetrwały wojnę i wciąż mieszka w nich wielu potomków przedwojennych mieszkańców. W spektaklu historia nie jest jednak tematem, lecz tłem. Na pierwszy plan wydobyte zostały osobiste wspomnienia mieszkańców, którym m.in. podczas Festiwalu Młodzieży na pobliskim Stadionie Dziesięciolecia rodziły się dzieci, a rechot żab znad Jeziorka Kamionkowskiego pomagał je uśpić. Ta żartobliwa i sentymentalna sztuka doskonale przywołuje klimat panujący na warszawskiej Pradze tuż po wojnie.

RÓŻA ZE SKARYSZEWSKIEJ
reż. Dariusz Kunowski
scenariusz: Róża Karwecka, Dariusz Kunowski
muzyka: Heniek Małolepszy
występują: Daniel Brzeziński, Agata Brzozowicz, Piotr Herbich, Katarzyna Żytomirska


źródło: Teatr Scena Lubelska 30/32


Multimedia