Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


X Letni Festiwal Nowego Miasta
Kiedy
21 lipca 2017 (piątek) - 6 sierpnia 2017
Gdzie
Warszawa (Nowe Miasto - kościoły: Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1), Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2), pw. św. Jacka (ul. Freta 10).)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.lfnm.pl

Zobacz w serwisie


Wydarzenia


Czy Warszawa w sierpniu musi być pozbawiona koncertów muzyki klasycznej? Nie! Pytanie oraz krótka odpowiedź na nie dały początek Festiwalowi. Pojawiło się jednak pytanie gdzie? Wybór padł na nieco pomijane i niedoceniane Nowe Miasto i jego wspaniałe świątynie. Już od I edycji Festiwalu organizację finansowo wspierało m.st. Warszawa Dzielnica Śródmieście, którego celem było ożywienie w okresie wakacyjnym Traktu Królewskiego.

Pierwszy LFNM odbył się w sierpniu 2008 r. Podczas I edycji odbyły się 4 koncerty w nowomiejskich kościołach oraz 4 spacery, które prowadził wspaniały przewodnik warszawski Andrzej Kochanowski. Repertuar wypełniły kompozycje m.in.: A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, J. Haydna czy F. Schuberta. Dopiero II edycja przyniosła zmiany, które do dziś stanowią o charakterze LFNM. Z inspiracji Piotra Królikiewicza, ówczesnego zastępcy burmistrza Dzielnicy Śródmieście wprowadziliśmy do programu koncerty plenerowe oraz poświęciliśmy nasz Festiwal wyłącznie muzyce polskiej, który stał się jedyną imprezą w Warszawie, w której repertuarze znajduje się jedynie twórczość rodzimych kompozytorów. Zarówno znanych i cenionych jak H. Wieniawski, S. Moniuszko czy J. Elsner, ale również tych mniej lub wcale nie znanych – J. B. Kleczyński, J. Engel, W. Maliszewski. Stopniowo wzbogacaliśmy program festiwali o utwory coraz nowsze co zaowocowało zorganizowaniem w 2012 r. Koncertu warszawskiego prezentującego twórczość współczesnych twórców z Warszawy R. Twardowskiego, S. Czarneckiego, B. Kowalskiego. Stał się on stałym elementem programu festiwalowego.

Wśród wykonawców znaleźli się między innymi K. A. Kulka, Z. Pilch, M. Boberska, T. Wojnowicz, K. Duda, Kwartet Camerata, Camerata Vistula, Essentia Musica, Zespół „Il Tempo”, Zespół „Ars Nova”, Nowa Orkiestra Kameralna oraz Warsaw Camerata.

źródło: www.lfnm.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy