Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Tu było, tu stało – spacery architektoniczne po Dzielnicy Śródmieście
Kiedy
24 kwietnia 2016 (niedziela) - 25 maja 2016
Gdzie
Warszawa - różne lokalizacje
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.maslaw.org.pl
Plac Teatralny
Plac Teatralny

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście.

Tematyka spacerów dotyczy dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

To już kolejna edycja spacerów architektonicznych po Warszawie organizowanych przez Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław. Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, w wielu uczestniczyło ponad dwieście osób.

− Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych, które znajdując się w centrum Warszawy, nie uniknęły rozmaitych przekształceń, czasem pozytywnych, ale nie zawsze. Nasi przewodnicy, wśród których są varsavianiści, historycy sztuki i architekci będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst w jaki zostały wpisane wraz z otaczającą je zabudową
– mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. – Odwiedzimy obiekty i przestrzenie modernizowane, remontowane, a także rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zniknęły z mapy stolicy w czasie wojny, po wojnie lub całkiem niedawno – dodaje.

W czasie spacerów przypomniana zostanie Warszawa z XIX w. czy 20-lecia międzywojennego i porównana z powojennymi planami architektonicznymi oraz z ich realizacją. Na spacery warto wybrać się z mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia/rewitalizacje architektury Warszawy po 1989 r.” w ręku. Odwiedzone zostaną m.in. zaznaczone na niej miejsca. Przewodnicy pokażą obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta lub dla niej charakterystyczne, np. Ściana Wschodnia, Plac Defilad, Plac Teatralny, ale także mniej znane jak chociażby willa Romualda Gutta.

Spacerom architektonicznym towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany przez organizatorów adres tubylotustalo@gmail.com. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

Spacery poprowadzą: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (redaktorka Bryła.pl i Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy