Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


„Skłonności do ostrości” w Muzeum Karykatury
Kiedy
24 maja 2016 (wtorek) - 31 sierpnia 2016 g. 10:00 - 18:00 (od wtorku do niedzieli)
Gdzie
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11 (mapa)
zamknij
Cena
4 zł - 7 zł
muzeumkarykatury.pl
Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Wystawa z cyklu „Skłonności do ostrości”, promującego młodych polskich artystów, zapoczątkowanego w 2011 roku przez twórców legnickiego Satyrykonu.

Na ekspozycji znajdują się prace studentów i absolwentów trzech pracowni Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: dwóch pracowni plakatu – prof. Eugeniusza Skorwidera i prof. Grzegorza Marszałka oraz pracowni ilustracji prof. Mirosława Adamczyka. Są to projekty nawiązujące do wydarzeń politycznych i społecznych oraz związanych z nimi haseł, takich jak „Myth of Europe”, „Więzień sumienia”, „Globalny kryzys”, „Multi kulti”, „Young Energy for Europe?”, „Polak potrafi”, „Więcej kultury”, a także plakaty inspirowane m.in. filmami „Seksmisja”, „Drogówka”, „Pod mocnym Aniołem” czy festiwalem „Jazz Jamboree”. Na wystawie znalazły się także projekty okładek i ilustracji. To, co może zwrócić uwagę odbiorców to niezwykła swoboda interpretacji i nieszablonowość myślenia młodych artystów, którzy często trudne i złożone tematy przedstawiają w niezwykle różnorodny sposób: od zaskakującego po skłaniający do refleksji. Zmuszają do niej także intrygujące i często żartobliwe formy.

Tytuł „Skłonności do ostrości” stał się inspiracją do stworzenia grafiki będącej motywem przewodnim tej edycji cyklu. To połączenie ołówka i skalpela, które tworzą wycięcie w formie łuku przypominającego uśmiech, w metaforyczny sposób nawiązując do „ostrych” reakcji i „ciętych” komentarzy twórców reagujących na różne aspekty otaczającego nas świata. Autorem tego motywu jest Szymon Szymankiewicz.

Premierowy pokaz wystawy odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Legnicy w ramach Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2015. Obecnie wystawa trafiła do Warszawy. Specjalny projekt plakatu dedykowany prezentacji w Muzeum Karykatury stworzył Eugeniusz Skorwider.

Organizatorzy wystawy:
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Legnickie Centrum Kultury
Fundacja Kulturalno – Społeczna Satyrykon

Kuratorzy wystawy: Elżbieta Pietraszko, Szymon Szymankiewicz
Opieka merytoryczna ze strony Muzeum Karykatury: Katarzyna Majek, Elżbieta Laskowska

źródło: organizator