Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Jazzowa potańcówka na pl. Grzybowskim
Kiedy
28 maja 2016 (sobota) g. 18:00
Gdzie
Plac Grzybowski (przed Pardon To Tu) (mapa)
zamknij

Taneczną imprezą w rytm dixielandu, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Pardon To Tu uczczą przypadającą w tym roku 106. rocznicę urodzin, wybitnego trębacza jazzowego Adiego Rosnera. Najbardziej znane standardy jazzowe jego autorstwa rozbrzmią na pl. Grzybowksim w aranżacjach zespółu The Warsaw Dixielanders.

Adi Rosner, nazywany “Białym Armstrongiem”, był jednym z twórców jazzu w Polsce oraz popularyzatorem tego nurtu muzyki. Przed wojną uważany był przez młodzież za króla jazzu i swingu. Pracował jako dyrygent, kierownik orkiestr estradowych i big-bandu jazzowego Był także kompozytorem. Jego najpopularniejszą piosenką był foxtrott „Parień, Parieniok”, śpiewany przez Zbigniewa Kurtycza pod tytułem „Cicha woda, brzegi rwie”.

Zespół The Warsaw Dixielanders powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty – Mariusza Wnuka i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów (Vistula River Brass Band, Asocjacja Hagaw, Blues Fellows, Gold Washboard i innych). W pierwszych składach grali: Roman Karwowski, Jerzy Rafałowicz, Andrzej SNAJPER Jastrzębski, Krzysztof Marszałek, Urszula Błaszczyńska i inni. Od roku 2011 zespół w składzie: Jerzy Kuszakiewicz, Mariusz Wnuk, Edward Wiśniewski, Jerzy Więckowski, Ireneusz Kozłowski, Marek Słomiński daje koncerty w klubach, i innych miejscach w całym kraju, predystynowanych do grania takiej muzyki. Na repertuar zespołu składają się znane standardy jazzowe oraz popularne przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed- i powojennego. Nagrana w roku 2012 płyta, wydana przez Agencję Impresaryjną „POTAM”, jest próbą przybliżenia publiczności gatunku jazzu jakim jest „stary dobry jazz” (dixieland). Sponsorem płyty jest Związek Artystów Wykonawców STOART.

źródło: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce