Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Warszawskie Dni Seniora
Kiedy
22 września 2017 (piątek) - 1 października 2017
Gdzie
Warszawa
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.wds.org.pl

Zobacz w serwisie


W piątek, 22 września startują Warszawskie Dni Seniora, czyli ponad 360 wydarzeń dedykowanych starszym mieszkańcom stolicy. Przez 10 dni seniorzy i ich rodziny będą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, pokazach, warsztatach i wycieczkach.

- Warszawskie Dni Seniora zaczynamy w piątek, a kończymy w kolejną niedzielę. Mówiąc o seniorach, mam na myśli osoby w wieku 60+. Staramy się, aby ten wiek był kolejną przygodą życia, aby w stolicy każdy mógł coś znaleźć dla siebie zgodnie z potrzebami –
mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

W sobotę, 23 września, zapraszamy mieszkańców na Południowo-Praskie Senioralia, czyli piknik międzypokoleniowy w parku J. Polińskiego, przy ul Szaserów 133. Finalnym wydarzeniem Warszawskich Dni Seniora jest Jarmark Kreatywności w Ogrodzie Saskim, który odbędzie się 1 października. W programie tegorocznego wydarzenia są m.in. retro potańcówka Michała Fogga, dancing z DJ Wiką, bezpłatne badania, różnorodne warsztaty, konkursy, pokazy np. tai-chi.

Kreatywnie, sportowo i bezpiecznie
W trakcie Warszawskich Dni Seniora każdy znajdzie taką aktywność, jaka mu najbardziej odpowiada. Na miłośników zwiedzania czeka seria wydarzeń varsavianistycznych. Na przykład wycieczka po legendarnych bazarach Pragi z praską ferajną, przejazd berlietem z lat 70. XX wieku, szlakiem wiślanych historii północnej Warszawy, spacer szlakiem przedwojennych cukierni. Fundacja Legii oraz klub Legia Warszawa zapraszają na bezpłatną wycieczką po stadionie przy ul. Łazienkowskiej. Będzie trening pamięci, zajęcia z języków obcych, ale też zajęcia z programowania, prelekcja dotycząca najlepszej diety dla mózgu. Dla starszych osób zostały przygotowane projekcje filmowe – bezpłatne i te objęte zniżką w ramach Warszawskich Dni Seniora, w tym m.in. balet „Jezioro Łabędzie” – w ramach retransmisji z Teatru Bolszoj.

Ciekawy warsztat proponuje Wypożyczalnia przy ul. Smoleńskiej na Targówku – Ocalić od zapomnienia to nauka skanowania zdjęć i przenoszenia ich na nośnik cyfrowy przy wykorzystaniu własnych zdjęć. Ambasada Japonii przygotowała warsztaty kaligrafii. Pojawi się wiele zajęć sportowych dla seniorów, m.in. będzie można poznać właściwą technikę chodzenia nordic walking czy wziąć udział w treningu upadków, czyli dowiedzieć się, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w momencie upadku. W ramach WDS będzie można poznać również techniki gimnastyki słowiańskiej, która wciąż jest praktykowana za naszymi wschodnimi granicami, a u nas raczej zapomniana. Program Warszawskich Dni Seniora można znaleźć na stronie, która została przygotowywana w ramach konsultacji ze starszymi osobami: www.wds.org.pl.

Seniorzy w stolicy
W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60 roku życia – to ponad 25% ogółu mieszkańców. Z roku na rok seniorów będzie coraz więcej. Dlatego samorząd warszawski robi coraz więcej, by zapewnić im godne, jak najlepsze życie. Ważne by starsi warszawiacy, w tym także mieszkańcy domów pomocy społecznej, czuli się bardziej samodzielni. To z myślą o nich w Domu Pomocy Społecznej „Syrena” wprowadzone są nowoczesne rozwiązania: e-usługi, długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe. Dzięki nim znacząco poprawia się jakość usług opiekuńczych. „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych” to kolejny ważny projekt, który jest współfinansowany ze środków unijnych. 40 mieszkańców, mających powyżej 60 lat, otrzyma kompleksowe wsparcie w postaci usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania połączonych z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa starszych osób. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON i 7 ośrodkami pomocy społecznej. Wartość projektu to blisko 1 mln zł.

W 2011 roku stołeczny ratusz wybudował Centrum Alzheimera. To jedyna w Polsce publiczna, specjalistyczna placówka terapeutyczna, rehabilitacyjna i opiekuńcza przeznaczona dla cierpiących na tę chorobę. Codziennie korzysta z niej 170 osób. W Centrum Alzheimera w sierpniu 2017 roku ruszyło Geriatryczne Centrum Medyczne. Od kilku lat miasto dofinansowuje działalność 19 Uniwersytetów Trzeciego Wieku (w latach 2016-2019 to 2 240 000 zł), z których korzysta ok. 5 000 seniorów. Coraz więcej osób starszych jest zainteresowanych nowoczesnymi technologiami – w 2016 roku zorganizowano ponad 1000 kursów komputerowych dla tej grupy mieszkańców. W Warszawy z porad w Cyfrowych Punktach Wsparcia skorzystało blisko 7000 seniorów. A już w tym roku wiemy, że liczba ta może być jeszcze większa, gdyż zainteresowanie wciąż rośnie.

Pod koniec 2014 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, powołała Warszawską Radę Seniorów. Rada współpracuje m.in.: przy opracowywaniu kierunków, standardów, rozwiązań i działań na rzecz seniorów. W jej skład wchodzi obecnie 20 osób – są to przedstawiciele różnych środowisk: rad seniorów w dzielnicach, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów, Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezydenta stolicy, rady miasta. Liczba osób starszych zaangażowanych w rady seniorów stale się powiększa. Oprócz Warszawskiej Rady Seniorów, jest już ich 16 w dzielnicach – łącznie ponad 170 osób. Miasto wspiera również inne inicjatywy obywatelskie na rzecz seniorów. W 2016 roku po raz pierwszy Obywatelski Parlament Seniorów, pozbawiony swojego miejsca w Sejmie, obradował w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pełny program wydarzeń: www.wds.org.pl
dodatkowe informacje w informatorze: Włochowski Miesiąc Seniora

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy