Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Noc Muzeów w Pałacu Staszica
Kiedy
20 maja 2017 (sobota) g. 19:00 (do godz. 1.00 w nocy)
Gdzie
Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Wydarzenia


WYDARZENIA ORGANIZOWANE PRZEZ PAN ZAKŁAD DZIAŁALNOŚCI POMOCNICZEJ W WARSZAWIE

1. Instytut Badań Literackich PAN
(sala 013, parter) 19:00 – 24:00

a) Tadeusz Kościuszko w zbiorach IBL PAN - Anna Endzel
b) Prezentacja zasobów Biblioteki IBL PAN umieszczonych w (RCIN) Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych” - Martyna Sabała
c) Zwiedzanie Biblioteki IBL PAN - Łukasz Ossowski

Biblioteka IBL PAN udostępni ze z swoich zbiorów dokumenty dot. Tadeusza Kościuszki w związku z ustanowieniem go przez Sejm patronem roku 2017 w 200. Rocznicę jego śmierci oraz zaprosi na zwiedzanie Biblioteki z jej unikatowymi zbiorami, niedostępnymi na co dzień.

2. Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

a) W świątyni egipskiej - Jadwiga Iwaszczuk, Ewa Józefowicz, Katarzyna Kapiec, Dr Anastazja Stupko, Filip Taterka (sala 166, I piętro) 19:00 – 20:30
W czasie warsztatów odwiedzimy świątynię egipską. Będziemy mogli pobrać nauki u skryby świątynnego, który pokaże nam, jak pisać znaki hieroglificzne, wprowadzi nas w tajniki pisma egipskiego, zapozna z jego podstawową strukturą, a także ciekawostkami czy grami słów. Można będzie także odbyć praktyki jako młody kapłan i prześledzić codzienne obowiązki oraz karierę tego urzędnika. Przewidziana jest również wizyta u egipskich budowniczych świątyń, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak stawiano te monumentalne budowle oraz wziąć udział w pracach budowlanych przy świątyni egipskiej. Przewidziane są zajęcia praktyczne oraz gry.

b) Z Afryki do Europy – szlakiem kakao, kawy i innych zasobów - Patrycja Kozieł (sala 166, I piętro) 20:30-22:00
Podczas interaktywnego warsztatu Z Afryki do Europy – szlakiem kakao, kawy i innych zasobów, skierowanego dla dzieci i dorosłych, przedstawione zostaną zagadnienia związane z wybranymi zasobami Afryki Subsaharyjskiej. Uczestnicy poznają najważniejsze zasoby naturalne kilku państw regionu Afryki Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, które mają znaczący wpływ na to, z czego korzystamy na co dzień i co możemy kupić w sklepach w Polsce. Wspólnie uzyskamy odpowiedź na pytania, m.in.:
- skąd pochodzi czekolada i kawa?
- gdzie rośnie najwięcej róż?
- dzięki czemu działa mój telefon i komputer?
- czy codziennie zjadamy owoce palmy oleistej?

Dowiemy się zatem o miejscu pochodzenia wybranych produktów, sposobach i procesie produkcji, a także cyklu handlu z uwzględnieniem całego łańcucha powiązań i współzależności począwszy od uprawy roślin w krajach afrykańskich po zakup produktu w europejskim i polskim sklepie. Prześledzenie tego procesu pozwoli na wykonanie kilku aktywizujących zadań, w tym graficzne przedstawienie wędrówki zasobów – stworzenie mapy na arkuszach papieru. - wejdź na www.iksio.pan.pl, aby być na bieżąco
- każda prawidłowa odpowiedź na loteryjne pytanie = nagroda!
Na miejscu znajdziesz podpowiedzi, więc odważnie ruszaj z nami w orientalny świat!

c) Noc w haremie - dr Teodozja Rzeuska, dr Anetta Łyżwa-Piber, mgr Katarzyna Molga (sala 166, I piętro) 22:00-01:00
W trakcie trwania warsztatów zwiedzający będą mogli zgłębić tajemnice orientalnego świata kobiet i ich haremów. Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się jakie były kanony mody w krajach arabskich, jaką noszono biżuterię oraz jak kobiety wykonywały makijaż i hennę. Będzie również można wziąć udział w tureckim teatrze cieni, wykonać lalkę, a także nauczyć się w jaki sposób przygotowuje się orientalne słodycze z daktyli i fasoli oraz pomalować ręce henną. Dodatkową atrakcją warsztatów będzie wyplatanie koszy z tutek papierowych.

Warsztatom towarzyszyć będzie konkurs. Na podstawie broszurki informacyjnej, można będzie dowiedzieć się jakie były zwyczaje, poznać podłoże historyczne i zgłębić tajniki życia w haremie, a później sprawdzić swoją wiedzę w quizie z nagrodami.
Dla najmłodszych organizator przygotuje kolorowanki z damami haremowymi, karty „memory” oraz zajęcia z kaligrafii arabskiej (pisanie imion).

3. Polska Akademia Nauk Zaklad Działalności Pomocniczej w Warszawie
Wystawa z cyklu: Autografy - Kurator Jolanta Janda
(sala 167, I piętro) 19:00-24:00

Polska Akademia Nauk Zakład Działalności Pomocniczej w Warszawie w 2017 roku kontynuować będzie rozpoczęty w 2009 roku cykl wystaw pod tytułem Autografy, który rokrocznie organizowany jest w ramach Nocy Muzeów.
Odwiedzającym w tym dniu osobom organizator zaprezentuje sylwetki kolejnych najwybitniejszych Polskich twórców, ich życiowe kredo, przemyślenia, którymi zechcieli podzielić się z nami. Zaprezentuje zwiedzającym zwoje z autografami i motto, znakomitych polskich aktorów, reżyserów teatralnych, krytyków filmowych, muzyków, osób, których pasją jest historia, kultura, muzyka i sztuka.
Na wernisaż wystawy o godzinie 20:00 zapraszają: Dyrektor PAN ZDP w Warszawie Dariusz Walaszczyk, Dyrektor Archiwum PAN w Warszawie Dr Hanna Krajewska oraz kurator wystawy Jolanta Janda.
_____________________________________________________________

WYDARZENIA ORGANIZOWANE PRZEZ ARCHIWUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Sala 022
19:00–01:00

Ciechocinek — uzdrowiskowe przedmieście Warszawy, wystawa Urzędu Miasta i Komisji Zdrojowej Uzdrowiska Ciechocinek

Sala 05
19:00–01:00

Po przeciwnej stronie Alp, obrazy Jana Michalaka — Warsaw Art Gallery
"Stara baśń" w ilustracjach E.M. Andriollego, wystawa Roberta Lewandowskiego — Biograficzne Muzeum E.M. Andriollego w Józefowie

Sala M. Skłodowskiej-Curie
19:00–01:00

J.I. Kraszewski, wystawa Archiwum PAN
Chopin, Nohant, przyjaciele, wystawa Jerzego Tepera w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie
19:00
Śpiewa chór Cantus Cordis
20:00
Pieśni polskie
Maryla Ochimowska-Teper, sopran koloraturowy
Anna Kornacka-Kundziołka, pianino
21:15
Kobiety Kraszewskiego, wykład Joanny Arvaniti
22:00
Dziad i baba
Czyta Tomasz Lerski
Tańczą Magdalena Wieteszka, Paweł Nassalski — Studio Tańca Bodymovement
23:00
Krótka historia miłości
Śpiewa zspół Imprevisti

Sala Okrągłego Stołu
19:00–01:00

Leon Barszczewski
Julian Ochorowicz

Prezentacja Igor Strojecki

Antresola
19:00–23:00

Kącik dla dzieci, Barbara Wiktorowska, Małgorzata Wybieralska
Twój portret
Rys. Paulina Kopestyńska
______________________________________________________________________

WYDARZENIA ORGANIZOWANE PRZEZ ARCHIWUM POLSKIEGO RADIA

Archiwum Polskiego Radia zaprasza na program Warszawski Mikrofon Polskiego Radia

Gospodarz Radiowej Nocy Muzeów: Katarzyna Francikowska - Dyrektor Archiwum Polskiego Radia
Prowadzenie programu: Andrzej Krusiewicz - spiker Polskiego Radia

19.00-19.15 Otwarcie Radiowej Nocy Muzeów

19.15-20.15 Czytamy bajki - konkurs literacki dla dzieci i dorosłych (z nagrodami). Warsztaty radiowej dykcji i kultury słowa.
Dla odważnych - możliwość recytacji wybranego fragmentu tekstu literackiego z rejestracją na płycie CD. W programie także przykłady archiwalnych nagrań w wykonaniu mistrzów słowa.

20.20-21.10 Kiedyś w Warszawie - w blasku salonów i cieniu przedmieść
Prezentacja multimedialna z komentarzem.
Opracowanie i prowadzenie: Małgorzata Barucka, Teresa Barucka - Archiwum Polskiego Radia
Współpraca: Joanna Mitko
W programie m.in. oryginalne nagrania słowno-muzyczne ilustrujące dwa światy: artystyczną elegancję stolicy oraz życie jej ubogich zaułków. Codzienność i zabawa. Gwiazdy znanych estrad i miejscy bardowie – dawne szlagiery, wspomnienia, warszawska gwara i ballady uliczne.

21.15-21.35 Występ zespołu: Warszawski Duet Sentymentalny
Gabriela Mościcka (śpiew i akordeon) oraz Grzegorz Domański (bandżola) przeniosą publiczność w muzyczny klimat przedwojennej Warszawy – przypomną popularne walczyki, polki, foxtroty, slow-foxy, tanga.

21.45-22.35 Pobudźmy wyobraźnię - konkurs z efektami dźwiękowymi (z nagrodami)
Co to jest efektoteka? W programie prezentacja oryginalnych efektów dźwiękowych, zarejestrowanych m.in. na potrzeby radiowych słuchowisk. Zabawa w ćwiczenie fantazji literackiej na podstawie tematycznego mini-montażu dźwięków - możliwość nagrania na płytę własnych wyobrażeń.

22.45-23.35 Dla Polskiego Radia – z miłości i potrzeby
Prezentacja multimedialna z komentarzem.
Opracowanie i prowadzenie: Małgorzata Barucka, Teresa Barucka – Archiwum Polskiego Radia
Współpraca: Joanna Mitko
W radiowych nagraniach estrada wspomnień: powojenne polskie przeboje - piosenki i inne utwory komponowane z myślą o wykonaniu przed mikrofonem Polskiego Radia. Droga na antenę – od rękopisu partytury do radiowego studia. Pierwsi wykonawcy – soliści i zespoły radiowe, głosy archiwalne.

23.40-00.30 Śpiewamy i tańczymy – zabawa przy radioodbiorniku
W archiwalnych nagraniach piosenki i rytmy w stylu lat sześćdziesiątych znane z radiowej anteny – polskie przeboje, ulubieńcy publiczności, muzyka na przekór szarej rzeczywistości PRL-u. Dla chętnych potańcówka na parkiecie, jak dawniej – przy radioodbiorniku.

Prezentacjom towarzyszy wystawa zabytkowego sprzętu radiowego oraz rękopisów partytur z Biblioteki Polskiego Radia.

źródło: organizator