Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


IV Festiwal Literatury dla Dzieci
Kiedy
16 maja 2017 (wtorek) - 21 maja 2017
Gdzie
Warszawa - różne lokalizacje
zamknij
Bilety
wstęp wolny
fldd.pl

Z materiałów organizatora:

Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie. Festiwal Literatury dla Dzieci w 2017 roku odbędzie się już po raz czwarty.

Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy stara poczciwa książka musi rywalizować z bezlikiem urządzeń, o których nie śniło się filozofom. I Gutenbergowi też. Twórcy Festiwalu Literatury dla Dzieci, niesieni falą licznych wyrazów sympatii ze strony młodych i trochę starszych uczestników, znów zakasali rękawy i szykują program jakiego jeszcze nie było!

Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. W tym roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie.

Co czeka nas w tym roku?

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 będzie miał kilka wątków przewodnich:

- Od kołyski
Miłością do książek zarażać. To pasmo programowe kierujemy do najmłodszych spośród najmłodszych, czyli dzieci w wieku do lat trzech. Pora posypać sobie głowę popiołem i przyznać, że dotychczas w programie niewiele mogliśmy zaproponować maluchom. Dotychczas to tu słowo-klucz. W tym roku rzecz zmieni się diametralnie, a czarnym koniem programu mogą okazać się warsztaty wokół klasycznych polskich wyliczanek. Choć te bynajmniej nie wyczerpią tematu.

- Polska klasyka poetycka
Poezja już gościła w programie Festiwalu Literatury dla Dzieci, ale w tym roku postanowiliśmy wziąć się z tematem za bary. Przekonamy was, że dwudziestowieczna klasyka poezji dziecięcej nie tylko Brzechwą i Tuwimem stoi. Nie wierzycie? To się zdziwicie!

- Oko na etno
Folk inspiruje nas nie od dziś. Ale dopiero w czasie tegorocznej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie mógł wybrzmieć w pełnej krasie. Nie tylko w literackim kontekście.

- Historie i historyjki
Zapomnijcie o nudzie na lekcjach historii, o datach, bitwach i rewolucjach. Przeszłość opowiedziana z literacką swadą przez wspaniałych pisarzy, oczaruje was, wciągnie po uszy, czasem trochę zafrasuje, częściej szczerze rozbawi.

- Nauka po godzinach
Cel: skonfrontować naukę z literaturą. Brzmi poważnie, ale nie o powagę tu chodzić będzie, a o świetną zabawę. Udowodnimy, że wiedza jest cool, a najlepszym jej źródłem są książki. Nie tylko naukowe.

Rzecz jasna nie zabraknie i spotkań z wspaniałymi autorami literatury dziecięcej. Swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 już potwierdziła szwedzka pisarka Åsa Lind, a także Grażyna Bąkiewicz, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Adam Wajrak i Wojciech Widłak. Warsztaty plastyczne poprowadzą m.in. Ola Cieślak, Monika Hanulak i Tomasz Minkiewicz. Do tego wystawy, gry miejskie, spektakle. A to dopiero początek.

W czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznana będzie również nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki roku 2016. W roku ubiegłym było to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Jaka książka zwycięży w tym roku dowiemy się w czerwcu w Krakowie. Natomiast już teraz pragniemy ogłosić, że od tej edycji festiwalu nagroda będzie fundowana przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł oraz statuetkę Ferdynanda Wspaniałego.

Festiwal Literatury dla Dzieci odbywa się od 2014 roku.
Te trzy minione edycje to:
- ponad 80 festiwalowych lokalizacji
- blisko 200 gości
- 300 wydarzeń
- 22 tysiące uczestników
- i 1 mural

Naszymi gośćmi byli najznamienitsi autorzy i ilustratorzy literatury dziecięcej z polski i zagranicy, na czele z: Eve Ainsworth, Åsą Lind, Brandonem Mullem, Ulfem Starkiem, Martinem Widmarkiem, Bohdanem Butenką, Iwoną Chmielewską, Grzegorzem Kasdepke, Rafałem Kosikiem, Andrzejem Maleszką, Michałem Rusinkiem, Tomaszem Samojlikiem, Zofią Stanecką, Adamem Wajrakiem, Wojciechem Widłakiem i Józefem Wilkoniem.

Szczególnym uznaniem naszych małych uczestników cieszą się czytanki przed zachodem słońca. W role lektorów rokrocznie wcielają się osoby znane, acz niekoniecznie ze swych związków z literaturą dziecięcą. Byli to m.in. Artur Barciś, prof. Jerzy Bralczyk, Stefan Chwin, Maciej Damięcki, Lech Janerka, Kazimierz Kaczor, Mateusz Kusznierewicz, prof. Jan Miodek, Robert Makłowicz, Agata Passent, Anna Polony, Anna Seniuk, a także prezydenci festiwalowych miast.