Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


“Ukarane Miasto, Radom Czerwiec ’76”: wystawa w Starej Galerii ZPAF
Kiedy
28 kwietnia 2017 (piątek) - 27 maja 2017
Gdzie
Stara Galeria ZPAF, pl. Zamkowy 8 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.zpaf.pl
Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Wydarzenia


Z materiałów Organizatora:

"Fotografie: Arkadiusz Kubisiak
Teksty: Grzegorz Kapla

“Ukarane Miasto, Radom Czerwiec ’76”. Jest uwieńczeniem prawie trzech lat pracy opartej na współpracy fotograf - pisarz. Pokazuje ona ludzi, którzy brali udział w proteście robotniczym w Radomiu 25 czerwca 1976 roku.

Dziś, ponad 40 lat po wydarzeniach czerwca chcieliśmy zobaczyć jak jedna ważna decyzja udziału w proteście zaważyła na całym ich życiu. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie kim są obecnie, co stracili, czego doświadczyli z czego musieli zrezygnować i co zyskali. Jest to gorzka prawda, ale ktoś przecież musiał opowiedzieć o historii tych ludzi, nie tylko o przebiegu historycznego procesu.
Praca obrazem i słowem prowadzi nas przez historię kilkunastu osób odkrywających bardzo intymne wspomnienia, uczucia i emocje.
To niebywały przywilej uczestniczyć w życiu innego człowieka. Dziękujemy Wszystkim Bohaterom Radomskiego Czerwca.

Projekt powstawał w latach 2013 - 2015


Historia Radomskiego Czerwca ‘76

W piątek, 25 czerwca 1976 roku robotnicy Radomia, Ursusa, Płocka, Łodzi, Nowego Targu i Grudziądza wyszli na ulice w proteście przeciwko komunistycznej władzy. To nie był zorganizowany protest, nie dojrzała jeszcze myśl o „Solidarności”, nie istniały żadne struktury, jakie mogłyby pokierować olbrzymim, spontanicznym, robotniczym protestem. Nie umawiali się, że wyjdą. Nie umieli się pogodzić z kolejną falą poniżenia. Mięso miało podrożeć o 69 proc. Cukier o 100 proc. Ale nie chodziło przecież ani o cukier, ani o mięso. Chodziło o to, żeby pokazać, że są ludźmi. Że mają marzenia. Mają aspiracje. Że chcą sprawiedliwego i wolnego kraju. Bez strachu. Bez kłamstw w telewizji, bez wyborczego oszustwa i mamienia propagandą sukcesu."

źródło: organizator