Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Hungarian Love – Węgierska miłość" - wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Kiedy
19 maja 2017 (piątek) - 31 sierpnia 2017 g. 09:00 - 17:00 (pn: nieczynne, wt-pt: 9:00-17:00, sob: 10:00-18:00, nd: 12:00-17:00)
Gdzie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1 (mapa)
zamknij
Cena
10 zł - 20 zł
www.ethnomuseum.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych

Wydarzenia


Ekspozycja zaprezentowana zostanie po raz pierwszy w Polsce. Pretekstem do opowieści o zmianie miłosnych obyczajów na przestrzeni niemal 150 lat jest historia polsko-węgierskiej pary. To niezwykła podróż przez kilka epok, w czasie których zwyczaje związane z miłością – wyborem partnera, małżeństwem i erotyką – ulegały rewolucyjnym przemianom.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy czasu poznawania się i narzeczeństwa. Zwiedzający m.in. dowiedzą się, kogo poślubiliby, gdyby urodzili się w innej niż obecna epoce, skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewa przed domem dziewczyny lub w jaki sposób zdobyć miłość ukochanego za pomocą miłosnych praktyk magicznych. Obok odpowiedzi na te pytania przybliżone zostaną przemiany obyczajowe lat 60. XX wieku, wynikające z kontekstu historycznego i z rewolucji seksualnej oraz współczesne zwyczaje związane z dobieraniem się w pary.

Kolejną część poświęcono przygotowaniom weselnym oraz ceremonii ślubnej. Regionalne węgierskie potrawy, ludowe stroje, a także przedmioty używane podczas tego istotnego z wielu powodów obrzędu złożą się na obraz tradycyjnego wiejskiego wesela. Fragmenty dotyczące nowoczesnych trendów ubarwią zamieszczone na wystawie filmy oraz muzyka. Ekspozycję zamyka oddzielona od pozostałych część dotycząca tematu erotyki i seksualności.

Hungarian Open Air Museum w Szentendre – to największy na Węgrzech skansen, założony w 1967 roku. Muzeum posiada kolekcję, na którą składa się ok. 80 000 obiektów, ponad 100 000 fotografii oraz bogata dokumentacja dotycząca węgierskiej architektury ludowej, historii i zwyczajów z różnych regionów Węgier.

źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne