Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa: Zając Szary Obywatel. Dziura w całym - w Muzeum Karykatury
Kiedy
1 czerwca 2017 (czwartek) - 3 września 2017 g. 10:00 - 18:00 (od wtorku do niedzieli)
Gdzie
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11 (mapa)
zamknij
Cena
4 zł - 7 zł
www.muzeumkarykatury.pl
Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Zając Szary Obywatel. Dziura w całym - to wystawa rysunków Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. To pokaz ponad 60 prac z serii Zając Szary Obywatel autorstwa uznanej polskiej rysowniczki.

Rysunki poruszają przeróżne tematy: od kwestii politycznych poprzez ochronę środowiska na sprawach społecznych skończywszy.
Cykl stanowi zbiór tworzonych od 2015 roku rysunków o tytułowym Zającu w rzeczywistości posiadającym więcej ludzkich niż zajęczych cech. Stworzony przez artystkę bohater to postać o bogatej i złożonej charakterystyce, zaangażowana w dziejące się wokół wydarzenia, której reakcje na bodźce płynące z zewnątrz stanowią swoisty rodzaj interpretacji rzeczywistości.

– Mimo łatki tchórza, Zając potrafi zatrzymać się i nadstawić wątłą pierś. Tylko po co? Zając woli ubiec rzeczywistość, by zaskoczyć i spuentować ją znienacka
– mówi Nika Jaworowska-Duchlińska.

Wybrane na wystawę rysunki tworzą opowieść, którą można podzielić na dwie części. Narracja rozpoczyna się od pokazania rozmaitych aspektów życia Zająca w Kotlince, skąd pochodzi. W tej części zaprezentowane są m.in. kwestie rodziny, pracy, nauki i rozrywek. Część druga pokazuje realia po wyjściu z Kotlinki, związane z koniecznością oceny i komentowania przez bohatera wszechogarniającej „dziury w całym”.

W prostych, stworzonych za pomocą zwykłej czarnej kreski pracach, przypominających nieco rysunki dla dzieci, Jaworowska-Duchlińska zawarła ironię, dystans, a także pewną dozę rozgoryczenia.

W rozlicznych wizerunkach zająca kryje się być może alter ego samej autorki, która, sięgając po sarkazm i groteskę, po mistrzowsku lawiruje między powagą a humorem.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki.

Kuratorka wystawy: Paulina Pilcicka

źródło: organizator