Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Kandyd, czyli optymizm" - w Teatrze Ateneum
Kiedy
14 września 2017 (czwartek) g. 19:00
Gdzie
Teatr Ateneum im. S. Jaracza, ul. Jaracza 2 (mapa)
zamknij
Bilety
100 zł
www.teatrateneum.pl

Teatr Ateneum zaprasza na premierę na Scenie Głównej będzie Kandyd, czyli optymizm Voltaire’a, w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

adaptacja – Krzysztof Orzechowski, Maciej Wojtyszko
reżyseria – Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko
kostiumy – Pracownia scenograficzna ASP pod kierunkiem Pawła Dobrzyckiego
muzyka – Jerzy Derfel
kierownictwo muzyczne – Wojciech Borkowski
choreografia – Zofia Rudnicka
Premiera 18 maja 2017

„KANDYD, CZYLI OPTYMIZM”, filozoficzna powiastka napisana przez Voltaire’a, opowiada o losach młodzieńca, którego natura obdarzyła „charakterem najłagodniejszym na świecie”. Wychowany w „raju na ziemi”, na skutek nieszczęśliwych splotów wydarzeń zostaje z tego raju wygnany i skazany na tułaczkę po świecie. Podobno „najlepszym ze światów”, jak powiada o nim inny bohater „Kandyda”, filozof Pangloss. Czy rzeczywiście najlepszym? Barwne i niesamowite przygody, których doświadcza naiwny Kandyd, również i nam dają okazję do zaktualizowania naszego poglądu na rzeczywistość.

To sztuka o naturze, sile… i granicy optymizmu, utrzymana w klimacie ironii, satyry, sarkazmu, a nierzadko absurdu. Zadziwiające, jak wiele ta osiemnastowieczna powiastka filozoficzna ma wspólnego ze światem, w którym żyjemy.

Nie bez znaczenia jest, że po publikacji w roku 1759 „Kandyd” odniósł ogromny sukces wydawniczy, stając się jednocześnie wielkim skandalem. Książka, którą Voltaire wydał anonimowo, w wielu krajach była zakazywana, oskarżano ją o bluźnierstwo oraz podburzanie do niepokojów politycznych. Ba, pomawiano ją nawet o… antyintelektualizm.

Dziś „Kandyd” należy do kanonu najważniejszych dzieł światowej literatury.

Występują:

Julia Konarska
Paulina Kondrak
Dorota Nowakowska
Katarzyna Ucherska
Artur Barciś
Krzysztof Gosztyła
Mateusz Łapka
Tomasz Kozłowicz
Wojciech Michalak
Tomasz Schuchardt
Jan Janga Tomaszewski
Marcin Tomaszewski

źródło: organizator


Multimedia