Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Kwartet Diotima: Penderecki / Karski / Fure / Lanza - koncert w Filharmonii - Warszawska Jesień 2017
Kiedy
15 września 2017 (piątek) g. 22:30
Gdzie
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5 (mapa)
zamknij
Bilety
40 zł
www.warszawska-jesien.art.pl
To wydarzenie jest częścią: Trans / Awangardy - 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

KWARTET DIOTIMA:
Yun-Peng Zhao - skrzypce
Constance Ronzatti - skrzypce
Franck Chevalier - altówka
Pierre Morlet - wiolonczela
Manuel Poletti, Vincent Isnard IRCAM – projekt muzyki komputerowej
Charles Bascou gmem-CNCM-marseille – projekt muzyki komputerowej
Jérémie Bourgogne IRCAM – reżyseria dźwięku

Krzysztof Penderecki - Quartetto per archi no. 1
Dominik Karski - In Search of Certainty **
Ashley Fure - Anima *
Mauro Lanza - The 1987 Max Headroom Broadcast Incident * (zamówienie Warszawskiej Jesieni i IRCAM-Centre Pompidou, ProQuartet-Centre européen de musique de chambre, Milano Musica)

** prawykonanie
* pierwsze wykonanie w Polsce

Kwartet Diotima został założony w roku 1996 przez absolwentów Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Nazwa odzwierciedla podwójną tożsamość zespołu: "Diotima" jest odniesieniem do niemieckiego romantyzmu - Friedrich Hölderlin w powieści Hyperion nadał to imię miłości swego życia; zarazem słowo to jest aluzją do muzyki naszych czasów i przywołuje utwór Luigiego Nona Fragmente-Stille, an Diotima.

Zespół miał zaszczyt współpracować z wybitnymi współczesnymi kompozytorami, jak Helmut Lachenmann, Brian Ferneyhough i Toshio Hosokawa, zamawiał także utwory u wielu twórców, jak Tristan Murail, Alberto Posadas, Gérard Pesson, Rebecca Saunders i Pascal Dusapin. Choć poświęca się wykonywaniu muzyki współczesnej, nie ogranicza się do niej. Umieszczając w programach koncertów dzieła klasyczne obok muzyki tworzonej dziś, proponuje świeże spojrzenie na twórczość wielkich kompozytorów, zwłaszcza Bartóka, Debussy'ego i Ravela, na późne kwartety Schuberta i Beethovena, dzieła kompozytorów szkoły wiedeńskiej czy Janáčka.

Kwartet Diotima występował w wielu krajach i na wszystkich ważniejszych europejskich festiwalach oraz w ramach serii koncertowych, m.in. w Berlińskiej Filharmonii, berlińskim i wiedeńskim Konzerthausie, Reina So a w Madrycie, Cité de la musique w Paryżu, Wigmore Hall i South Bank Centre w Londynie. Często koncertuje w Stanach Zjednoczonych, w Azji i w Ameryce Południowej. W latach 2012-16 muzycy zespołu byli rezydentami w paryskim Théâtre des Bouffes.

Interpretacje Kwartetu Diotima zdobyły uznanie mediów w wielu krajach: w Niemczech za wykonanie Koncertu na kwartet i orkiestrę Schönberga, w Hiszpanii i we Francji, gdzie ich nagrania zdobyły pięć nagród Diapason d'Or, w tym dwie Diapason d'Or roku - w 2004 za nagranie utworów Lachenmanna i Nona oraz w 2011 za nagrania utworów kompozytorów amerykańskich (m.in. Crumba, Reicha i Barbera).

Uznanie krytyki i słuchaczy dla albumu z kwartetami George'a Onslowa, wydanego w 2009 przez Naïve (w tym Diapason d'Or oraz Wydarzenie Miesiąca w Diapason Excepcional magazynu "Scherzo"), umocniło długą i pełną sukcesów współpracę zespołu z wytwórnią. Na zaproszenie wytwórni Megadisc w 2015 Kwartet Diotima dokonał nagrania zrewidowanej wersji Livre pour quatuor Pierre'a Bouleza, które otrzymało ocenę ffff magazynu "Télérama" oraz nagrodę Choc de l'année magazynu "Classica". W 2016 w celu uczczenia 20-lecia istnienia kwartetu wydane zostały dwa nagrania: album z muzyką kompozytorów szkoły wiedeńskiej oraz pierwsza płyta z serii portretów współczesnych kompozytorów z muzyką Miroslava Srnki (następna, przygotowana we współpracy z WDR Kultur, poświęcona będzie twórczości Gérarda Pessona).

źródło: www.warszawska-jesien.art.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy