Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Noc Kretów (Welcome to Caveland)" - spektakl Philippe'a Quesne'a w Nowym Teatrze
Kiedy
22 września 2017 (piątek) g. 19:00
Gdzie
Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (mapa)
zamknij
www.nowyteatr.org

Było sobie siedem kretów, które ryły pod ziemią tunele, aż pewnego dnia znalazły się na scenie teatralnej. Krety prowadziły codzienne życie - jadły, spały, umierały, pracowały, kopulowały, rodziły dzieci, bawiły się, a nawet utworzyły kapelę rockową. Żyły we wspólnocie, co w przypadku tych zwierząt, znanych z upodobania do samotności, jest prawdziwą utopią.
Philippe Quesne zaprasza do innego, równoległego świata bez słów i bez ludzi, świata, który trzeba zdobywać pazurami i uderzeniami rydla, gdzie słychać undergroundową muzykę, a wykonawcy spotykają się na próby w piwnicach. To spektakl naładowany dudniącą, gotową do wybuchu energią. Reżyser rezygnuje z opowiadania bajki, by skupić się na najbardziej interesujących go elementach: na materiałach, konstruowaniu przestrzeni, strumieniach światła i sile muzyki. Tworzy uniwersum z plastiku i kartonu, gdzie skały są z gąbki, a pieczary z drewna, z pasją i poezją przenosi niepewną rzeczywistość w oniryczny i fantazmatyczny świat jaskiń. Mamy tu wspomnienia dawnych mitów i atmosferę godną filmów z gatunku fantastyki socjologicznej, wykorzystanie światłocienia jak w pierwszych latach kina i punkową radość z dekonstrukcji. Philippe Quesne stworzył dzieło w najwyższym stopniu teatralne, w którym organizacja przestrzeni scenicznej podlega nieustannym zmianom. Krety uparcie kopią, a przed widzami odsłania się świat kurtyn i podwójnych zasłon, który demonstruje umowność i sztuczność, nie ujmując niczego temu niezwykłemu widowisku.

Pomysł, reżyseria i scenografia: Philippe Quesne

Philippe Quesne
Po nauce w szkole plastycznej i dziesięciu latach pracy jako scenograf teatralny oraz aranżer przestrzeni wystawowej Philippe Quesne zakłada w 2003 grupę o nazwie Vivarium Studio, skupiającą aktorów, plastyków i muzyków. Tworzy i reżyseruje spektakle w przestrzeniach o charakterze „wiwarium”, służących obserwacji ludzkich mikrokosmosów. Spektakle (La Démangeaison des ailes, 2004; Des Expériences, 2004; D ‘après Nature, 2006 ; L’Effet de Serge, 2007; La mélancolie des dragons, 2008; Big Bang, 2010; Swamp Club, 2012; Anamorphosis, 2013) są międzynarodowymi koprodukcjami, a zespół prezentuje je w wielu krajach.
Od 2014 jest dyrektorem teatru Nanterre-Amandiers. W 2016 wystawił Caspar Western Friedrich w Kammerspiele w Monachium oraz Welcome to Caveland w Kunstenfestivaldesarts w Brukseli.
Charakterystyczną cechą teatru Quesne’a jest równouprawnienie scenografii wobec innych elementów spektaklu – aktorów czy samego performansu. To teatr, w którym kontempluje się obrazy.
Quesne nazywany jest wielkim czarodziejem teatru, który w ostatnich latach stał się jednym z ulubionych gości europejskich festiwali teatralnych.

źródło: Nowy Teatr