Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Jerzy Sterczyński - Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
Kiedy
17 września 2017 (niedziela) g. 12:00
Gdzie
Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (Pomnik Fryderyka Chopina) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
lazienki-krolewskie.pl
To wydarzenie jest częścią: Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem

Zapraszamy na 58. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.

Pod Pomnikiem Chopina występują wybitni pianiści, laureaci licznych konkursów pianistycznych, z bogatym dorobkiem artystycznym.

Recitale, które we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Warszawy. Co roku bierze w nich udział 80 tys. słuchaczy, zaś pianiści traktują występy jako zaszczyt.

Po raz pierwszy koncerty pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 r., wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Od tego czasu odbywają się tam nieprzerwanie, wpisując się w kulturalny kalendarz stolicy.

Monument kompozytora

Pomnik Chopina przechodził burzliwe dzieje. Idea jego powstania zrodziła się w 1889 r., w 40. rocznicę śmierci kompozytora. Polska była wtedy pod zaborami i władze rosyjskie skutecznie hamowały tę inicjatywę. Dopiero dziesięć lat później środowisku artystycznemu Warszawy udało się zorganizować konkurs na projekt monumentu. Międzynarodowe jury za najciekawszą uznało nowatorską pracę wybitnego polskiego rzeźbiarza, Wacława Szymanowskiego. Werdykt ten wywołał liczne sprzeciwy i dyskusje, mimo to 14 listopada 1926 r. uroczyście odsłonięto pomnik, będący monumentalną wizją natchnionego Chopina, siedzącego pod złamaną wierzbą.

W 1939 r., kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, zaś w kolejnym roku (1940) pomnik został wysadzony w powietrze. Dopiero po zakończeniu wojny, w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów, odnaleziono głowę Chopina z rzeźby w Łazienkach i na podstawie ocalałego gipsowego modelu zrekonstruowano dzieło Szymanowskiego. W dawnym miejscu pomnik kompozytora stanął w 1958 r., a już rok później rozbrzmiewała stąd muzyka polskiego twórcy.

źródło: organizator