Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


XIX wiek w Kordegardzie? Podróżuj z nami w czasie i zrób sobie zdjęcie techniką kolodionu - w Galerii Kordegarda
Kiedy
27 sierpnia 2017 (niedziela) g. 17:00
Gdzie
Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.kordegarda.org
Dostęp dla niepełnosprawnych

Przenieśmy się w czasie za pomocą kolodionu. Przyjdź do Galerii Kordegarda w niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. i zrób sobie zdjęcie techniką wynalezioną ok. 1851 roku!

Nasz fotograf wykonywać będzie zdjęcia chętnym, na których czeka również pełna charakteryzacja z epoki. Moment oczekiwania na gotową szklaną płytkę z podobizną umilimy zwiedzaniem trwającej w Galerii wystawy „Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-1989” oraz ekspozycją kolodionów i strojów z epoki. Pokaz nawiązywać będzie do tradycji wędrownych fotografów z Europy Zachodniej, którzy w XIX wieku odwiedzali Warszawę i rozstawiali swoje przenośne atelier oraz ciemnię.

Zrób sobie zdjęcie z epoki!

Ten, kto zechce zostać uwieczniony na zdjęciu, zostanie przebrany w strój z epoki i pomalowany przez zawodową makijażystkę. Nasz fotograf dysponuje kamerą miechową z epoki mokrego kolodionu w formacie 10x12 cali, wyposażoną w obiektyw typu Petzval. Optyka tego typu zapewnia specyficzne rozmycie tła na fotografii (tzw. bokeh).

O technice kolodionu

Technikę mokrego kolodionu wynalazł Anglik Frederic Scott Archer w 1851 r. Skutecznie zastąpiła ona droższe i znacznie bardziej skomplikowane w wykonaniu dagerotypy. Mokra płyta była dominującą techniką fotograficzną aż do lat ‘80. XIX wieku. Technikę mokrego kolodionu charakteryzuje fakt, że zdjęcie na świeżo wylanej i „naczulonej” w roztworze azotanu srebra płycie należy wykonać w ciągu ok. 10 minut. Po tym czasie kolodion zasycha, tracąc swoje właściwości, więc wykonywanie zdjęć poza atelier wymagało od fotografa zabierania oprócz ciężkiej kamery miechowej z dużym, jasnym obiektywem i stabilnego statywu, również całej podręcznej ciemni wraz z pełnym zestawem chemikaliów.

źródło: organizator