Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Plac Defilad: Krok do przodu" - Festiwal "Warszawa w budowie 9"
Kiedy
8 października 2017 (niedziela) - 26 listopada 2017 g. 11:00 - 19:00
Gdzie
Teatr Studio, Pl. Defilad 1 (Studio teatrgalerii) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
wwb9.artmuseum.pl/pl/festiwal-2
To wydarzenie jest częścią: Festiwal "Warszawa w budowie 9"

Wystawa główna tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zaprezentuje różne oblicza placu Defilad ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji.

To miejsce, którego tożsamość określają wielkie okazjonalne wydarzenia, z których najważniejsze to Festiwal Młodzieży i Studentów (1955), wystąpienie Władysława Gomułki w czasie odwilży (1956), msza papieska (1987) czy współcześnie odbywające się coroczne koncerty noworoczne i Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wystawa spojrzy na tę centralnie zlokalizowaną przestrzeń publiczną oczami aktywistów i urbanistów oraz architektów, opisze kilka dekad planowania i gorących dyskusji. Także te momenty, gdy nad kolejnymi niezrealizowanymi koncepcjami górę brała spontaniczność miejskiego życia, wolny handel, triumf samochodu czy porażki nieudolnego zarządzania przestrzenią. Energia brania spraw we własne ręce bez oglądania się na dobro wspólnoty i pobłażliwość wobec dzikiej reprywatyzacji wyprzedziły stworzenie demokratycznej przestrzeni miejskiego placu. Jego zagospodarowanie, zgodnie z potrzebami mieszkańców, kilkakrotnie odkładano na bliżej nieokreśloną przyszłość.

W czerwcu 2017 roku Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego ogłosiło konkurs na projekt placu, który dzięki wyjątkowej formule zawierającej konsultacje wybranych projektów, wpisuje się w postulaty festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Wystawie towarzyszyć będzie pytanie o kierunek możliwych zmian w czasach kryzysu dotychczasowych wizji planowania opartego na współpracy władzy i architektów przy niedostatecznej partycypacji mieszkańców.

Na ekspozycji zorganizowanej we wnętrzach Studio teatrgalerii w PKiN przedstawione zostaną wyniki prac czterech zespołów badawczych analizujące różne aspekty funkcjonowania przestrzeni publicznych. Badania postsowieckich placów pokażą kierunki przemian, jakim po upadku totalitarnych systemów podlegają przestrzenie zbudowane na potrzeby ludycznych spektaklów epoki komunizmu.
Specjalne miejsce w ramach festiwalu zajmie prezentacja badań na temat trzydziestu warszawskich i zagranicznych placów oraz możliwe formy współzarządzania przestrzenią przez koalicje lokalnych gospodarzy. Zaproszeni do wystawy artyści zaprezentują swój punkt widzenia, zadając pytania dotyczące placu i procesów społecznych kształtujących jego oblicze.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy