Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Place w placu" - Weekend otwarcia festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE - Festiwal "Warszawa w budowie 9"
Kiedy
16 września 2017 (sobota) - 17 września 2017 g. 11:00
Gdzie
Plac Defilad (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
wwb9.artmuseum.pl/pl/festiwal-2
To wydarzenie jest częścią: Festiwal "Warszawa w budowie 9"

Tegoroczny festiwal WARSZAWA W BUDOWIE rozpocznie się bezpośrednio w przestrzeni placu Defilad.

Podczas weekendu otwarcia, 16 i 17 września, zostanie zaprezentowana wielkoprzestrzenna interwencja plastyczna „Place w placu”. Grafika ta przedstawi obszar przyszłego placu Centralnego i dla porównania zobrazuje także inne znane place publiczne z różnych części świata. Zostaną one odwzorowane w formie kolorowych linii, w skali 1:1 i naniesione na rysunek przyszłego placu Centralnego. Grafika posłuży jako tło bogatego programu wydarzeń festiwalowych.

Na placu staną tymczasowe obiekty architektoniczne: „Stanowisko plac Defilad” oraz lustrzane „Studio Przybysza”. Artyści zaproszą warszawiaków do otwartego dialogu, a spacery i warsztaty edukacyjne wprowadzą uczestników festiwalu w złożoną problematykę urbanistyczno-społeczną miejsca. Każdy będzie mógł nagrać swój osobisty komentarz dotyczący placu oraz potrzeb, jakim powinien służyć w przyszłości. Wypowiedzi zapisane przez „Wideomat” będą prezentowane w październiku i listopadzie na wystawie głównej festiwalu.

W weekendowe wieczory plac Defilad przeobrazi się w scenę teatralnego spektaklu „Piłkarze” przygotowanego przez TR Warszawa. W kolejnych dniach tygodnia warszawiacy będą mogli wziąć udział w cyklu spacerów varsavianistycznych oraz lekcjach terenowych. Wszystkie wrześniowe wydarzenia festiwalowe odbędą się na placu Defilad – otwartym i przyjaznym dla pieszych. Funkcjonujący tu dzisiaj dworzec autobusowy zostanie tymczasowo przeniesiony na sąsiednią działkę.

Place w Placu

W ramach interwencji plastycznej przygotowanej przez biuro architektoniczne BudCud, na nawierzchni placu Defilad zostanie zarysowany obszar przyszłego placu Centralnego. W jego obrębie, w formie kolorowych linii, zostaną odwzorowane w skali 1:1 znane place publiczne z różnych części świata.
Dzięki temu mieszkańcy stolicy będą mogli uświadomić sobie skalę przestrzeni planowanego placu Centralnego, który będzie stanowił jedynie wycinek dzisiejszego placu Defilad, a także zapoznać się z wyzwaniami, jakie wiążą się z inwestycjami i planowaniem przestrzeni publicznych we współczesnych miastach. Kuratorzy festiwalu wybrali place, które w rzeczywistej skali mieszczą się na docelowym obszarze placu Centralnego: Place des Vosges z Paryża, Trafalgar Square z Londynu, Piazza del Campo ze Sieny, Times Square z Nowego Jorku oraz Rynek Starego Miasta z Warszawy. Każdy z nich łączy z planowanym placem inny aspekt funkcjonalny lub przestrzenny, istotny dla debaty o społecznej roli tego miejsca, która jest przedmiotem 9. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Place des Vosges to najstarszy zaplanowany plac Paryża, prototyp skwerów miejskich dla mieszkańców. Pochodzi z początku XVII wieku, z czasów króla Henryka IV. Jego osiowość i symetria mogą kojarzyć nam się z monumentalizmem wyznaczanym przez portyk wejściowy Pałacu Kultury i Nauki, prowokując pytanie o to, czy budynek pałacu narzuci historyczny charakter nowemu placowi i go zdominuje. Z kolei Trafalgar Square w Londynie to plac, którego północną pierzeję zamyka National Gallery – jedno z najważniejszych światowych muzeów. Jest ciekawym porównaniem z przyszłym placem Centralnym, ponieważ, oprócz pełnienia funkcji kulturalnej, jest miejscem demonstracji i nieformalnych wydarzeń, na przykład londyńskiego sylwestra. Piazza del Campo w Sienie to centralny plac miasta stanowiący jego serce. Czy jest szansa, że w Warszawie życie publiczne też będzie orbitować wokół placu Centralnego? Kolejnym miejscem, po którego obrysie będą spacerować zwiedzający, jest nowojorski Times Square. Wyróżnia go metoda zarządzania losami placu. To przykład, który pokazuje, jak aktywny udział lokalnych gospodarzy jest niezbędny do realizacji ambitnej wizji miejskiej – temat ten także będzie przedmiotem dyskusji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Wreszcie, w ramach interwencji plastycznej, zostanie odtworzony Rynek Starego Miasta w Warszawie, który mieści się dokładnie dwukrotnie w zarysie planowanego placu Centralnego. Dzięki rysunkowi i porównaniu z przestrzenią, którą wszyscy znamy, łatwiej będzie wyobrazić sobie, jak duży będzie nowy warszawski plac.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy