Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa „Przygody z op-artem” - w Fundacji Stefana Gierowskiego
Kiedy
13 października 2017 (piątek) - 20 grudnia 2017
Gdzie
Fundacja Stefana Gierowskiego, Kredytowa 9 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny

Fundacja Stefana Gierowskiego ma przyjemność zaprosić na najnowszą wystawę – Przygody z op-artem.

Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie o obecność nurtu op-art w sztuce polskiej, nie tylko w czasie jego największej popularności, ale także współcześnie.

Op-art, czyli nurt wykorzystujący w sztuce iluzję optyczną, bardzo popularny w sztuce zachodniej lat 50 i 60, wśród polskich artystów znalazł niewielu zwolenników. Spośród nich można wymienić Jana Ziemskiego, Jana Chwałczyka, Janusza Orbitowskiego czy Janinę Węgrzynowską – artystów, którzy definiowali swoją sztukę jako op-art. Poza ich pracami na wystawie będzie można zobaczyć także przykłady dzieł, których autorzy korzystają z właściwych op-artowi technik iluzji optycznej i dynamicznej, traktują je jednak raczej jako narzędzie (Ryszard Winiarski, Wojciech Fangor, Ludmiła Popiel). Ponadto pokazane zostaną prace artystów, których obecność na wystawie może być zaskakująca, kojarzeni są bowiem z twórczością o innym charakterze (Jan Tarasin, Jan Dobkowski).

Na wystawie pokazujemy prace nie tylko z lat 60., które najbardziej z op-artem się kojarzą, ale także znacznie wcześniejszą pracę Henryka Berlewiego, który uznawany jest często za prekursora nurtu, jak również współczesne prace posługujące się językiem charakterystycznym dla tego nurtu.

Trzy spośród pokazywanych dzieł powstały specjalnie na tę wystawę. Ich autorami są Maurycy Gomulicki, Jarosław Fliciński i Jerzy Goliszewski.

Inicjatorem wystawy jest Stefan Gierowski, który uważa:
Nazwa „op-art” jest myląca i stosuje się to określenie do szerokiej gamy zjawisk plastycznych dość pochopnie. Tak naprawdę powstała w odniesieniu do szczególnych przypadków, gdy optyka tworzy układy widoczne, a nieistniejące. Op-art jest sztuką prestidigitatora tworzącego sytuacje niemożliwe. Jest jakby badaniem krańców sztuki opartej o wiedzę i geometrię. Może wiedza i zabawa, a może wiedza i filozofia?

Dobrze jest przypomnieć ten mało popularny u nas wątek działań plastycznych — bo na nim stale buduje się współczesne poszukiwanie nowego wyrazu sztuki.


Artyści: Zofia Artymowska // Tamara Berdowska // Henryk Berlewi // Bownik // Marcin Chomicki // Jan Chwałczyk // Jan Dobkowski // Jacek Dyrzyński // Wojciech Fangor // Stanisław Fijałkowski // Jarosław Fliciński // Jerzy Goliszewski // Maurycy Gomulicki // Jerzy Grochocki // Edward Hartwig // Karol Komorowski // Kamil #2 // Wojciech Leder // Leszek Lewandowski // Adam Marczyński // Janusz Orbitowski // Ludmiła Popiel // Józef Robakowski // Małgorzata Szymankiewicz // Jan Tarasin // Janina Węgrzynowska // Ryszard Winiarski // Krystyn Zieliński // Jan Ziemski

źródło: organizator