Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa jednego obrazu. Malarstwo z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku - w Łazienkach Królewskich
Kiedy
19 października 2017 (czwartek) - 15 kwietnia 2018 g. 10:00 - 18:00 (poniedziałki: 10.00 - 14.00)
Gdzie
Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (mapa)
zamknij
Cena
18 zł - 25 zł
www.lazienki-krolewskie.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem
\"Kościuszko w West Point\", Fundacja Kościuszkowska  GALERIA (2)
"Kościuszko w West Point", Fundacja Kościuszkowska GALERIA (2)

Trzy znakomite obrazy z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku - Kościuszko w West Point Bolesława Jana Czedekowskiego, Lisowczycy: strzelanie z łuku Józefa Brandta oraz Gamrat i Stańczyk Jana Matejki - zaprezentowane zostaną w Łazienkach Królewskich. To jedne z najcenniejszych dzieł tej instytucji.

Ekspozycja organizowana jest przez Łazienki Królewskie we współpracy z Fundacją Kościuszkowską w Nowym Jorku, której wieloletnia działalność skupia się na wymianie kulturalnej oraz edukacyjnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Wystawa, wpisująca się w program obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, objęta została honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Dzieła z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej eksponowane będą na wystawie jednego obrazu w Pałacu na Wyspie (Jadalnia). Od 19 października do 15 grudnia 2017 r. - jako pierwsze - zobaczymy płótno "Kościuszko w West Point" Bolesława Jana Czedekowskiego. Potem kolejno prezentowane będą Lisowczycy: strzelanie z łuku Józefa Brandta (15 grudnia 2017 r. - 15 lutego 2018 r.) oraz Gamrat i Stańczyk Jana Matejki (15 lutego - 15 kwietnia 2018 r.).

Kościuszko w West Point ma stałe miejsce nad kominkiem w Galerii Polskich Mistrzów Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Bolesław Jan Czedekowski namalował obraz na prośbę prezesa Fundacji, Stefana Mierzwy. Naturalnej wielkości postać Tadeusza Kościuszki przedstawiona jest w mundurze generała brygady amerykańskiej Armii Kontynentalnej z czasów wojny o niepodległość. Na piersi naczelnika widnieje order Towarzystwa Cyncynatów, którego był członkiem. W tle widać Fort Clinton nad rzeką Hudson. Czedekowski kilka razy odwiedzał West Point, aby poznać topografię terenu i zachowane tu osobiste rzeczy Kościuszki. W górnym lewym rogu portretu na wolucie wypisane są słowa Jerzego Waszyngtona: Kościuszko jest człowiekiem nauki i wyższych zalet.

Obraz Józefa Brandta Lisowczycy: strzelanie z łuku włączony został do kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w 1958 r. i uznawany jest za jej najcenniejsze dzieło. Dynamiczna scena przedstawia jeźdźców lekkiej jazdy konnej, tzw. lisowczyków, zebranych w XVII w. przez płk. Aleksandra Lisowskiego i utrzymujących się z łupów wojennych. Zobrazowany na płótnie łucznik, który celuje w turban, stanowi nawiązanie do trwających w XVII w. potyczek z Turkami w południowo-wschodniej Polsce.

Sceny rodzajowe z siedemnastowiecznych wojen: bunty kozackie, najazdy tatarskie czy potop szwedzki są charakterystyczne dla malarstwa Brandta. Jego obrazy nie utrwalają jednak konkretnych momentów historycznych. Artysta starał się natomiast z pietyzmem przedstawiać historyczne ubiory i broń. Ulubionym motywem malarza był koń w ruchu, galopie lub w ataku, wraz z barwną postacią jeźdźca: Kozaka, Tatara, lisowczyka, przedstawianych w wirze walki. Płótna Brandta znajdują się w prawie wszystkich polskich muzeach, prace artysty obecne są też w zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach Ameryki i Europy.

Dzieło Gamrat i Stańczyk Jana Matejki, uznawanego za największego polskiego malarza nurtu historycznego, to dynamiczna, wielofigurowa kompozycja. Przedstawia orszak wchodzący na plac przez bramę (scena rozgrywa się w nocy). Na jego czele podążają biskup Piotr Gamrat, powiernik królowej Bony Sforzy, i Stańczyk, błazen króla Zygmunta I Starego. Z tyłu widać mężczyznę niosącego lektykę oraz inne postaci. W tle przedstawiony został fragment Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dwie kamienice. Dzieło powstało w latach 1873-1878. Do Fundacji Kościuszkowskiej przekazane zostało przez Josepha F. Lestera w 1950 r., z okazji 25-lecia założenia Fundacji. Dotychczas nie było prezentowane polskiej publiczności.

źródło: organizator