Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa: „Plac Centralny: wystawa konkursowa” - w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Kiedy
6 listopada 2017 (poniedziałek) - 16 listopada 2017 g. 12:00 - 20:00 (piątek, godz. 12.00-22.00, sobota, godz. 11.00-20.00, niedziela, godz. 11.00-18.00)
Gdzie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3
zamknij
Bilety
wstęp wolny
artmuseum.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych

Wystawa zaprezentuje wyniki międzynarodowego konkursu na zagospodarowanie centralnej części placu Defilad oraz stanie się miejscem konsultacji społecznych na temat jego przyszłego kształtu.

W lipcu tego roku Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej placu Centralnego – fragmentu placu Defilad pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, przyszłymi budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, planowaną zabudową na południe od osi ul. Złotej oraz ulicą Marszałkowską. Nazwa „plac Centralny” została wprowadzona na potrzeby konkursu w celu odróżnienia dyskutowanego obszaru od placu Defilad, który zajmuje znacznie większy teren.

Jak zaznaczają organizatorzy, ze względu na historyczną rolę i znaczenie Placu w świadomości społecznej, oraz jego centralne położenie w mieście, przyszła forma Placu wymaga pogłębionych studiów i społecznego udziału w projektowaniu. Będzie temu służył niniejszy konkurs architektoniczny. Połączy on szukanie wizji wysokiej jakości przestrzeni publicznej – prace konkursowe – z konsultacjami społecznymi nagrodzonych projektów, co w efekcie negocjacji z nagrodzonymi zespołami doprowadzi do wyłonienia wykonawcy projektu placu.

Decyzja jury konkursowego, które wskaże pięć najlepszych koncepcji, zostanie ogłoszona 6 listopada w trakcie trwania festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE poświęconego historii, teraźniejszości i przyszłości placu Defilad. Od tego dnia wszystkie prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Kruczkowskiego. W ramach programu konsultacji społecznych, warszawiacy będą też mieli okazję nawiązać dialog z organizatorami konkursu oraz wyrazić swoje opinie na temat nagrodzonych propozycji. Konsultacje w formie publicznej dyskusji zamkną drugi etap postępowania. W trzecim etapie odbędą się negocjacje z ich autorami, z uwzględnieniem wyników konsultacji społecznych, zakończone wskazaniem zwycięskiej pracy.

źródło: organizator