Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Noc Muzeów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Kiedy
19 maja 2018 (sobota) g. 18:00 (do północy)
Gdzie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
wilanow-palac.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem
Gabinet Chiński , fot. Zbigniew Reszka
Gabinet Chiński , fot. Zbigniew Reszka

Wilanowskie muzeum łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, dawnych bohaterów i współczesną publiczność, bezcenne dzieła sztuki z wielu stron świata i nowoczesne technologie, ale przede wszystkim kultury Wschodu i Zachodu. Tym niezwykłym, niecodziennym, często zaskakującym związkom Muzeum poświęca tegoroczną Noc Muzeów. Organizator zaprasza na specjalne pokazy wyjątkowych dzieł sztuki, inspirujące warsztaty, pokazy rekonstrukcyjne, pokaz mody i wiele innych atrakcji. Goście dowiedzą się wiele o dawnych kulturach i zwyczajach, a pracownicy spróbują odpowiedzieć na każde pytanie.

PAŁAC

Zwiedzanie pałacu, godz. 19.00–24.00, ostatnie wejście o godz. 23.30.

• Apartamenty Królewskie na parterze pałacu: najpiękniejsze, najcenniejsze paradne komnaty króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery z oryginalną barokową dekoracją.
Wystawa czasowa w Wielkiej Sieni: tu Muzeum zaprezentuje olśniewające tkaniny tureckie, zdobyte pod Wiedniem przez króla Jana III, wypożyczone z klasztoru benedyktynek w Krzeszowie. Towarzyszyć im będzie wyjątkowej klasy portret króla Jana III, pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieła te w latach 2016-2017 zostały poddane konserwacji i podczas Nocy Muzeów zostaną pokazane polskiej publiczności po raz pierwszy - w pełnym blasku.
• Pokoje Chińskie, Myśliwskie (kolekcja sztuki orientalnej i zdobniczej) oraz Galeria Magazynowa – nowa przestrzeń ekspozycyjna w pałacu; tu Muzeum prezentuje ekskluzywną kolekcję wyrobów sztuki złotniczej, oryginalne tkaniny ścienne z apartamentów królewskich oraz kolekcję przedmiotów z Dalekiego Wschodu. Specjalnie zaprojektowane nowoczesne gabloty umożliwiają zwiedzającym oglądanie delikatnych eksponatów z bardzo bliska.

Parter pałacu (Apartamenty Królewskie i Wielka Sień) jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Aplikacja Wilanów Guide
Aplikacja pełni funkcję przewodnika po muzeum i umożliwia gościom zwiedzanie pałacu według kilku ścieżek tematycznych: „Wnętrza i kolekcja”, „Odkrycia konserwatorskie”, „Dla dzieci”, „Kobiety w Wilanowie”. Aplikacja jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, opisy eksponatów udostępnione są również w formie audiodeskrypcji i w języku migowym.

Opowieści o obiektach w kolekcji, godz. 19.00–23.30 – prezentacje (dorośli i młodzież).
Historycy sztuki i konserwatorzy przybliżą gościom dzieła z wilanowskiej kolekcji sztuki dalekowschodniej oraz obiekty, które poprzez swoje egzotyczne pochodzenie łączą nasze muzeum ze sztuką z innych stron świata.

DZIEDZINIEC GŁÓWNY

Kiermasz książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, godz. 19.00–24.00. Mądre i piękne książki sprzedawane będą z atrakcyjnymi rabatami.

Skąd pochodzą kazuary, godz. 19.00–23.00 – warsztaty (rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat).
Kazuary – ptaki pochodzące z odległych stron, można było spotkać w zwierzyńcu króla Jan III. W trakcie warsztatów plastycznych dowiemy się o nich więcej, przekonamy się również, jakie egzotyczne zwierzęta i rośliny można obecnie zobaczyć w ogrodach wilanowskich.

Podróże z kawą, godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli)
Opowiemy o kawie – skąd pochodzi, jak trafiła do Europy i co ma wspólnego z królem Janem III? Będzie można również spróbować swoich sił w rozpoznawaniu rożnych gatunków kawy.

Czar i wdzięk Niepodległej (1918–2018), godz. 21.00 pokaz mody (w przypadku deszczu pokaz odbędzie się w Oranżerii)
Uczestniczki VI edycji programu „Debiutantki” i artyści Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie przedstawią widowisko kostiumowe inspirowane modą okresu międzywojennego. Wilanowską scenę zdominują długie, błyszczące suknie, cekiny, hafty ze złotych nici, perły, szklane paciorki i pióra.

NAMIOT SCRIPTORIUM VILLA NOVA (PERGOLA)

Wilanowskie tapety, godz. 19.00–23.00 – warsztaty (dzieci powyżej 5 lat, młodzież, dorośli):

opowiemy o wystroju Pokojów Chińskich w pałacu i zaprezentujemy najdawniejszą metodę tworzenia papierowych dekoracji ściennych. Wykonamy odbitki z drzeworytu z dalekowschodnim motywem obecnym w wilanowskich pokojach.

Farfurowy zawrót głowy, godz. 19.00–23.00 – warsztaty (dzieci powyżej 8 lat, młodzież, dorośli): opowiemy o znajdujących się w kolekcji wilanowskiej wyrobach i dekoracjach ceramicznych, nazywanych dawniej farfurami. Pokażemy też, jak odróżnić fajans od porcelany i wykonamy dekoracje naśladujące XVII-wieczną technikę zdobienia kafli kobaltem.

VILLA INTRATA
Co Turcy mogli jeść pod Wiedniem?, godz. 19.00–21.00 – warsztaty kulinarne (dorośli, wymagane zapisy)
. Podczas warsztatów spojrzymy na historię wielkiej bitwy z perspektywy kuchni, w której wielką rolę odgrywały przyprawy, decydujące o smaku i wyglądzie potraw.

PRZEDPOLE OBOK DOMKU LANCIEGO

Bułat – tajemnicza stal Wschodu, godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli).

Po raz pierwszy w Warszawie będzie można zobaczyć rekonstrukcję unikalnego procesu wytopu bułatu, czyli broni wytwarzanej ze specjalnej stali, znanej również jako damascen, który łączy w sobie twardość i sprężystość. Umiejętność tego tradycyjnego sposobu produkcji jest obecnie rzadka i jego receptury bada i odtwarza archeologia eksperymentalna.

Turecki kard – majstersztyk rzemieślnika, narzędzie żołnierza, ozdoba eleganta, godz. 19.00–23.00 – pokaz (dorośli).
Pokaz kucia karda, czyli niezwykłego noża, jednego z bardziej niezwykłych elementów uzbrojenia tureckiego, – będzie nie tylko popisem umiejętności wilanowskich rekonstruktorów, ale także opowieści o znaczeniu i roli tej ozdoby strojów i wyznacznika społecznego statusu właściciela. Oryginalne egzemplarze karda można obejrzeć w kolekcji Muzeum w Wilanowie.

źródło: organizator