Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Noc Muzeów z Żydowskim Instytutem Historycznym
Kiedy
19 maja 2018 (sobota) g. 19:00
Gdzie
Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.jhi.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem

Tej nocy Goście będą mieli okazję zobaczyć trzy wyjątkowe ekspozycje.

Wystawę stałą Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu otwartą z końcem 2017 r., która została poświęcona grupie Oneg Szabat i Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy.

Działająca pod kierunkiem Emanuela Ringelbluma grupa dokumentowała los polskich Żydów pod okupacją niemiecką, a następnie ich Zagładę. Dzięki ukryciu zgromadzonych przez nią dokumentów i ich późniejszemu odnalezieniu mamy dostęp do jednego z najważniejszych świadectw poświęconych Holocaustowi widzianemu z perspektywy ofiar.

Wystawa prezentuje oryginały z Archiwum, a także jedną z dwóch baniek po mleku, w której na początku 1943 r. ukryto część dokumentów.

Nowo otwartą wystawę czasową Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę. Wystawa nawiązująca do 75 rocznicy samobójczej śmierci Szmula Zygelbojma, który od lutego 1942 r. był członkiem Rady Narodowej Rządu Polskiego na uchodźstwie. Będąc w Londynie dowiedział się o śmierci swojej żony i dwójki dzieci. Wobec klęski – zarówno osobistej – jak i klęski powstania w getcie warszawskim, a przede wszystkim na znak protestu przeciwko obojętności świata wobec zagłady Żydów, Zygielbojm popełnił samobójstwo. Kontekstem historycznym wystawy jest powstanie w getcie warszawskim.

Best tfila - dom modlitwy - przestrzeń ukazującą wnętrze synagogi.

Przestrzeń tę określono domem modlitwy (bejt tfila), ponieważ tak zwykło się w Polsce określać najmniejsze bóżnice.

Wystawa prezentuje podstawowe wyposażenie tradycyjnej synagogi. Organizator pokazuje ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog. Wśród nich są zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bóżnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku.

źródło: organizator