Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Muzeum nad Wisłą w Noc Muzeów
Kiedy
19 maja 2018 (sobota) g. 20:00 (do godz. 2:00 w nocy)
Gdzie
Muzeum nad Wisłą, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, skwer Cybryny (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
artmuseum.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych
Muzeum nad Wisłą
Muzeum nad Wisłą

Muzeum nad Wisłą filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza uczestników Nocy Muzeów 2018 na nocny spacer po wystawie Czym jest Oświecenie?

Ekspozycja została pomyślana jako rodzaj dialogu pomiędzy Wiekiem Świateł a współczesnością, rysunkami i rycinami ze zbioru Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie a pracami wykonanymi przez współczesnych artystów na potrzeby wystawy, z okazji 200-lecia Gabinetu Rycin BUW.

Oświecenie i współczesność będą więc niesymetrycznymi lustrami, w których przeglądać się wzajemnie będą, oba historyczne momenty. Z jednej strony dzieła Franciszka Smuglewicza, Giovanniego Battisty Piranesiego, Jacques’a Callota czy Williama Hogartha, teki królewskie, plany przebudowy Warszawy, karykatury z czasów rewolucji francuskiej, rysunki przedstawiające fajerwerki, osiemnastowieczne ryciny prezentujące odmienne nacje i kultury; z drugiej – komentujące je prace artystów współczesnych. Niczym w grze lustrzanych odbić, jedne i drugie „aktualizują się” wzajemnie w zderzeniu ze sobą, zmieniając swoje znaczenia.

Kuratorzy Łukasz Ronduda, Tomasz Szerszeń i Goshka Macuga skoncentrowali się na oświeceniowych źródłach Gabinetu Rycin. Został on potraktowany nie tylko jako modelowa kolekcja unikalnych rysunków, rycin i ilustrowanych woluminów, ale również jako najgłębszy poziom „archiwum” polskiej nowoczesności, a także jako punkt wyjścia do refleksji nad złożoną relacją między tym, co historyczne a tym, co dopiero nadejdzie: przyszłości, która jako utopijny model była ważnym punktem odniesienia dla oświeceniowego (i każdego modernizacyjnego) projektu. Oświeceniowi artyści, filozofowie i kolekcjonerzy badali przeszłość niczym archeolodzy, by wyciągnąć z niej wnioski i lekcje, kreować wizje i proroctwa dla przyszłości. Podobnie w wypadku wystawy Czym jest Oświecenie? mamy do czynienia z próbą odczytania, w często zaskakująco niejasnych i złożonych obrazach tamtej epoki, proroctw, kierunkowskazów, ale także zagrożeń dla współczesnego świata.

W sobotę 19 maja, od godziny 20.00 do północy wystawę w Muzeum nad Wisłą będzie można zwiedzać w towarzystwie kuratorów, pracowników Muzeum i wolontariuszy, którzy przybliżą historie stojące za wybranymi rycinami. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli również zgłębić tajniki warsztatu sitodrukowego. Z tej okazji powstała okolicznościowa dwuelementowa grafika, zaprojektowana przez artystów z Kwiaciarni Grafiki. Aby złożyć w całość dwa motywy, należy odwiedzić stoisko w pawilonie Muzeum nad Wisłą oraz stoisko w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Program Muzeum nad Wisłą w ramach Nocy Muzeów 2018:

11.00-02.00 godziny otwarcia pawilonu i wystawy Czym jest Oświecenie?
20.00-23.00 akcja animacyjna z Kwiaciarnią Grafiki: warsztat sitodrukowy w Muzeum nad Wisłą oraz Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
20.00-24.00 oprowadzania po wystawie (kuratorzy, pracownicy Muzeum, wolontariusze)

Muzyka i inne atrakcje czekają na odwiedzających Muzeum nad Wisłą w bistro Powidoki.

Przy Muzeum nad Wisłą stanie punkt informacyjny dot. Nocy Muzeów.

źródło: organizator