Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Dwie stówy "Hamleta" - z Borysem Szycem we Współczesnym
Kiedy
22 maja 2018 (wtorek) g. 18:30
Gdzie
Teatr Współczesny, ul. Mokotowska 13 (mapa)
zamknij
Dojazd
METRO - do stacji METRO POLITECHNIKA AUTOBUSY - 101, 117, 119, 182, 187, 188, 408, 501, 502, 514, 515, 519, 520, 521, 522, 523, 525 - do przystanku METRO POLITECHNIKA TRAMWAJE - 4, 14, 18, 19, 35, 36 - do przystanku PLAC ZBAWICIELA
https://www.wspolczesny.pl/repertuar/biezacy/hamlet
Dostęp dla niepełnosprawnych
źródło fot: Teatr Współczesny
źródło fot: Teatr Współczesny

Dwie stówy nie leżą na ulicy. Za to "dwie stówy" ma już za sobą "Hamlet" wystawiany przy ul. Mokotowskiej 13, czyli w warszawskim Teatrze Współczesnym. Dwusetne przedstawienie szekspirowskiej tragedii z księciem duńskim - kreowanym przez Borysa Szyca - widzowie mogą obejrzeć 22 maja o godz. 18:30. Najbliższe spektakle 23 i 24 maja oraz 12 i 13 czerwca. Przekład: Józef Paszkowski. Opracowanie tekstu i reżyseria: Maciej Englert. Scenografia: Marcin Stajewski. Kostiumy:
Anna Englert. Muzyka: Zygmunt Konieczny.

„Hamlet”, najbardziej zagadkowa z tragedii Szekspira, wg Eliota - literacki odpowiednik Mony Lisy, daje pole do wielu, często rozbieżnych, interpretacji. Przez 400 lat realizacje sceniczne „Hamleta” modelowano na obraz i podobieństwo kolejnych pokoleń, wyłuskiwano z tego arcydramatu najbardziej palące współczesnych widzów problemy, przymierzano go do najnowszych odkryć psychoanalityków (np. Freuda), czy hamletologów (np. Kotta).
Kott, autor tłumaczonej na kilka języków książki "Szekspir współczesny", mówił swoim studentom: - Hamlet, ten biedny chłopiec z książką, o urodzie Jamesa Deana, jest jak gąbka, wchłania w siebie całą współczesność.

Może warto spróbować uwolnić "Hamleta" z narosłych komentarzy, oswobodzić z uzbieranych przez lata etykiet i ze spreparowanych interpretacji? Przyjrzeć mu się na nowo?

* * *

Księciu ojca otruł stryjec – Hamlet więc z rozpaczy wyje. Mści się. I filozofuje. Ginie... I tu mu współczuję.
fragm. "Szekspira dla zaganianych"
KKR